Avalikus tualetis vett tõmmates võib õhku sattuda koroonaviirust

Aersool lendub pissuaarist välja tunduvalt kiiremini ja kõrgemale kui tualettpotist
Aersool lendub pissuaarist välja tunduvalt kiiremini ja kõrgemale kui tualettpotist Autor/allikas: Ron Knox 2001/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Üldkasutatavas tualetis kas wc-potis või pissuaaris vett tõmmates võib õhku paiskuda viiruseosakesi, nende seas koroonaviirust, selgub Hiina Yangzhou Ülikooli teadlaste uuringust.

Avalikus tualetis käia polegi nii ohutu, kui võiks arvata. Hiina Yangzhou Ülikooli teadlased näitasid arvutisimulatsiooni abil, et tulaettpotis vett peale tõmmates paiskub aerosoolina õhku viiruseosakesi, mida võime pahaaimamatult sisse hingata. Lisasimulatsioonid näitasid, et sama kehtib ka pissuaaride kohta.

Uuringu ühe autori Xiangdong Liu sõnul kasutas uurimisrühm vedeliku dünaamika arvutimudelit, mis näitas, kuidas aineosakesed vee peale tõmbamise ajal liiguvad. Simulatsioonist oli näha, et nii tualettpotis kui ka pissuaaris puutuvad vett peale tõmmates omavahel kokku gaas ja vedelik. Kokkupuute tulemusel paiskub poti kohale õhku aerosoolne aineosakeste pilv.

Liu sõnul osutus simulatsioon nähtu murettekitavaks. 57 protsenti õhku paiskunud väikestest aineosakestest lendusid poti juurest eemale.

Pissuaaride kasutamisel ilmnes teinegi murekoht. Vee peale tõmbamise järel kulub 5,5 sekundit, et õhku paiskunud osakesed lenduks veetõmbaja reie peale. Võrdluseks kulub pärast tualettpotis vee tõmbamist 35 sekundit, et osakesed umbes sama kõrgele lenduks. Liu sõnul lendub aersool pissuaarist seega tunduvalt kiiremini ja kõrgemale kui tualettpotist.

Kuna pissuaare kasutatakse sagedamini tiheda asustusega paikades, osutavad uurijad võimalikule tõsisele terviseohule. Liu lisab, et avalikus tualetis peaksid inimesed kandma kohustuslikus korras kaitsemaski. Samuti tuleb tema sõnul otsida võimalusi, kuidas osakeste lendumist takistada.

Avastusest kirjutatakse ajakirjas Physics of Fluids.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: