Teadlased leidsid lahenduse tirtsuparvede probleemile

Tirtsude parv.
Tirtsude parv. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Teadlased on tuvastanud keemilise ühendi, mille abil saaks miljoneid inimesi mõjutava tirtsuparvede laialdase leviku probleemi lahendada.

Le Kang Hiina Teaduste Akadeemiast ja tema kolleegid tuvastasid ühe keemilise ühendi (4-vinüülanisool), mida eritavad rändtirtsud. Tegemist on agregatsiooniferomooniga, mis tähendab, et see paneb rändtirtse üksteise juurde kogunema. Teadlasrühm tuvastas, et kõnealune feromoon toimib igas vanuses ja mõlemast soost rändtirtsude puhul, kui vähemalt neli või viis tirtsu paiknevad koos.

Feromoonid on keemilised ühendid, mida toodavad putukad, need põhjustavad kindla käitumusliku reaktsiooni teistel sama liigi isenditel. Näiteks suguferomoonid meelitavad kohale sama liigi vastassoo esindajaid ja agregatsiooniferomoonid põhjustavad sama liigi isendite (vastas- või samast soost) kogunemist.

Feromoonpüünisega saab meelitada ainult kindla liigi või lähedaste liikide isendeid, nii saab vältida keskkonna saastamist ja resistentsuse tekkimist.

Uuringu autorid kirjutavad, et kuigi tuvastatud keemilise ühendiga on võimalik rändtirtse püüda, on selle kasutegur siiski väike. Selleks oleks vaja edaspidi välja arendada veelgi võimsam versioon, et saaks kasutusele võtta hästi toimiva tirtsude püüdmise tehnoloogia.

Rändtirts on enim levinud ja üks ohtlikumaid ritsikate liike, keda põhiliselt leidub Aafrikas, Aasias, Austraalias ja Uus-Meremaal. Ta on tõsiseks ohuks põllumajandusele kogu maailmas, mistap võivad miljonid inimesed jääda toiduta. Samuti võivad rändtirtsud häirida lennuliiklust.

Veebruaris kuulutas näiteks Somaalia rändtirtsude invasiooni eriolukorraks. ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon on tunnistanud kliimamuutusest põhjustatud tirtsunuhtluse ennenägematuks ohuks toidujulgeolekule.

Autorid kirjutavad uuringu tulemustest ajakirjas Nature.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: