Eesti iduettevõte muudab tirtsud kasulikuks toiduõliks

Foto: LHG Creative Photography/(CC BY-NC-ND 2.0)

Eesti iduettevõte BugBox sai juba mõne aja eest koostöös Eesti Maaülikooli Polli aiandusuuringute keskusega valmis esimese ritsikaõli katsepartii. Ettevõtte asutaja Erlend Silla sõnul on putukate söögiks ja söödaks kasvatamisel helge tulevik.

Maailmas kasvatakse tema sõnul eeskätt kolme tüüpi putukaid – toakilke, jahuussi- ja kärbsevastseid. Neist viimased inimtoiduks siiski hästi sobi. Roiskuvaid biojäätmeid söövad kärbsevastsed sobivad samas väärtusliku valgurikka loomasööda valmistamiseks, mis meeldib väga kanadele ja sigadele.

"Kilgid ja ritsikad ehk sihktiivalised on hästi sobilikud just inimtoiduks. Roiskunud aine asemel söövad nad enamjaolt puhast rohelist orgaanikat, mis inimeste toidulauale muidu ei jõuaks oma niivõrd mittekaubandusliku välimuse tõttu." selgitas Sild saates "Terevisioon".

"Kilkidest valmistatud pulber sisaldab vaid teatud määral rasva. Kuid ritsikatest saab toota nii valgupulbrit kui ka õli. Näiteks moodustab pressimiskõlbulik rasv ritsikast peaaegu poole, kusjuures saadavas õlis leidub palju kasulikke aineid. Putukaid toiduga manipuleerides on võimalik tõsta Omega 3 sisaldus õlis samale tasemele lõhega. Praadimiseks siiski see ritsikaõli ei sobi, sest sisaldab küllastumata rasvhappeid. "Polli katsekeskuses olev tehnoloogia võimaldab saada õli kätte kuumutamata," lisas putukakasvataja.

Sild märkis, et laiemat pilti vaadates on putukad praegu laialt tarbitavale loomsele valgule ainuke alternatiiv. "Kui läheksime üle ainult taimedest saadavate valkude peale, siis peaksime oma taimset menüüd kombineerima, et saada kätte kõik meile vajalikud asendamatud aminohapped," laiendas ettevõtja. "Söödavates putukates on kõik 9 asendamatut aminohapet aga olemas, lisaks vitamiinid nagu B12, kaltsium, raud ja paljud muud meile vajalikud ained."

Putukakasvataja nentis, et kodumaistest putukatest on kasulike toodete valmistamine siiski mõnevõrra raskendatud. Kuigi kohalikud rohutirtsud on kaalu poolest head ja neid on ka palju saadaval, on nad siiski hooajalised ning vajavad talveund.

"Ida-Aafrika ritsikad on selles mõttes parem toore tööstuslikuks kasvatamiseks, sest nad paljunevad pidevalt ka kunstlikes tingimustes," viitas Sild. Seda on aga vaja, sest putukatööstuse toodete turumaht on tugevas kasvufaasis. Aastaks 2021 võib see prognooside kohaselt kasvada 2,3 miljardini. Suurimat kasvu prognoositakse n-ö "kaetud" putukatoodete segmendis ehk toodetele, mis sisaldavad putukajahu või õlisid.

Põhjus on lihtne. Populatsioon kasvab ja inimeste elujärg paraneb. "Me võime ja saame asendada tavapärasest loomakasvatusest saadavad lihatooted tõesti alternatiivtoodetega, mis ei jää kuidagi alla sellele, mida meil tegelikult vaja on. Küsimus on võib-olla ainult teatud määral maitses, kuid suudaksime tohutult vähendada ökoloogilist jalajälge võrreldes tavapärase loomakasvatusega" lootis Sild.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: