Galerii | Maast mööduvat komeeti näeb ka Eestist

Maa lähedalt mööduvat komeeti C2020 F3 on võimalik lausa palja silmaga näha. Sabatäht on Maale kõige lähemal 23. juulil. Komeeti näeb ka Eestist, ühtlasi on mõned siinsed piltnikud taevakeha fotole saanud.

C2020 F3 (Neowise) on esimene komeet, mida sellel aastal on võimalik palja silmaga näha. Komeet C2020 F3 teine nimi on komeet Neowise, sest taevakeha avastati Neowise teleskoobi abil 27. märtsil. Teleskoop tiirleb maast 525 kilomeetri kaugusel.

Komeeti on võimalik näha, kui vaadata põhjakaarde, aga lähinädalatel liigub see läänesuunda. Läänesuunda liikudes tõuseb komeet taevas veelgi kõrgemale. Neowise komeet on Maalt nähtav kuni augusti keskpaigani.

Komeet jõuab Maale kõige lähemale 23. juulil, siis on see Maast 103 miljoni kilomeetri kaugusel. Sellel ajal peaks komeet olema öötaevas kõige eredam ja paremini nähtav.

Komeet oli kõige lähemal Päikesele reedel, 3. juulil, siis oli Päikese ja komeedi vahemaa 0,29 astronoomilist ühikut ehk 43,4 miljonit kilomeetrit. See tähendab, et komeet oli vaid pisut lähemal kui on Merkuuri keskmine kaugus Päikesest. Üks astronoomiline ühik on Maa keskmine kaugus Päikesest.

Kindlasti ei tasuks ootama jääda, millal taas sama komeeti näha saab, sest uuesti võib seda Maalt näha alles 8786. aastal.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: