Peagi on võimalik palja silmaga näha Maa lähedalt mööduvat komeeti

Komeet C/2020 F3.
Komeet C/2020 F3. Autor/allikas: SCANPIX/AP/TT NYHETSBYRÅN

Maa lähedalt mööduvat komeeti C2020 F3 on võimalik palja silmaga näha. Sabatäht on Maale kõige lähemal 23. juulil.

C2020 F3 (NEOWISE) on esimene komeet, mida sellel aastal on võimalik palja silmaga näha. Komeet C2020 F3 teine nimi on komeet NEOWISE, sest taevakeha avastati NEOWISE teleskoobi abil 27. märtsil. Teleskoop tiirleb maast 525 kilomeetri kaugusel.

Komeet oli kõige lähemal Päikesele reedel, 3. juulil, siis oli Päikese ja komeedi vahemaa 0,29 astronoomilist ühikut ehk 43,4 miljonit kilomeetrit. See tähendab, et komeet oli vaid pisut lähemal kui on Merkuuri keskmine kaugus Päikesest. Üks astronoomiline ühik on Maa keskmine kaugus Päikesest.

Siiski alates 11. juulist pole mõned päevad komeeti võimalik näha, kuna see suundub horisondi alla. Öötaevasse peaks komeet jõudma taas 15. või 16 juuli paiku, hindab EarthSky.org.

Eesti fotograaf Viljam Takis pildistas ööl vastu tänast kell poole kahe ajal Tartust komeeti C2020 F3.

Tartus tehtud foto NEOWISE komeedist. Autor/allikas: Viljam Takis

Komeet jõuab Maale kõige lähemale 22–23. juulil, kui see on Maast 103 miljoni kilomeetri kaugusel. Sellel ajal on komeet öötaevas kõige eredam ja paremini nähtav.

Kindlasti ei tasuks ootama jääda, millal taas sama komeeti näha saab, sest uuesti võib seda komeeti Maalt näha alles 8786. aastal.

Komeedi C2020 F3 orbiit. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: