Teadlased töötasid välja valemi koera vanuse arvutamiseks inimaastatesse

Foto: Wikipedia

Koera vanuse arvestamine inimese aastatesse on palju keerulisem kui arvata võib. Üsna levinud on teadmine, et kui koera vanuse korrutame seitsmega, saame teada, kui vana ta oleks inimesega võrreldes. Täpne aga niisugune arvutus pole.

Tina Wang California Ülikloolist ja tema kolleegid töötasid välja palju täpsema valemi koera vanuse arvestamiseks, selleks uuris rühm teadlasi DNA keemilisi muutusi organismide vananedes. Inimeste ja ka koerte DNA ei muutu elu jooksul palju, küll aga muutuvad aastatega DNA-s teatud keemilised tunnused, mida nimetatakse DNA metülatsiooni muutusteks.

Kuna koerad on väga sarnases keskkonnas oma omaniku – inimesega ja saavad üldjuhul heal tasemel tervishoiuteenust, on ka teadlastele koer ainulaadne uurimisobjekt, et mõista vananemist inimesega võrreldes. Uuringus osales 104 labradori vanuses viis nädalat kuni 16 eluaastat ja 230 inimest vanuses 1 kuni 103 eluaastat.

Nagu inimesed, läbivad ka koerad sarnaseid vananemise etappe, kuid koerte puhul toimub etappide läbimine teistmoodi. Molekulaarsel tasandil vananeb koer esialgu üsna kiiresti, ent seejärel vananemine aeglustub.

Seega oleks Tina Wangi ja tema kolleegide loodud valemi kohaselt 8-nädalane kutsikas sama vana kui üheksa kuune inimene. Üheaastane koer oleks justkui 30-aastane inimene ja neljaaastane koer oleks justkui 53-aastane inimene.

Täpne valem oleks niisugune: Inimese vanus = 16 ln(koera vanus) + 31. Siinkohal ln tähendab naturaallogaritmi.

Siiski ei saa sellest uuringust teha põhjapanevaid järeldusi kõikide koeratõugude kohta, sest selle uuringu fookuses olid ainult Labradori retriiverid.

Autorid kirjutavad uuringu tulemustest ajakirjas Cell Systems.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: