Õhusaaste võib olla koroonaviirusest tingitud surmajuhtumite põhjustaja

Õhusaaste.
Õhusaaste. Autor/allikas: Nick Ansell/PA Wire/PA Images/Scanpix

Kõrge õhusaaste võib olla üks oluline koroonaviiruse surmade põhjustaja, sest neis piirkondades, kus on lämmastikdioksiidi määr suurem, on ka koroonaviirushaigusest tingitud surmajuhtumeid rohkem.

Õhusaaste ja koroonaviirushaigusesse suremise seost uuris Yaron Ogen, kes on Saksamaal Halle-Wittenbergi Martin Lutheri ülikooli teadlane. Teadlane kogus andmeid õhu saastatuse ja õhuvoolude kohta.

Uuringu jaoks koguti andmeid 66 eri regioonist Itaalias, Hispaanias, Prantsusmaalt ja Saksmaalt. Tulemustest selgus, et 4443 surmajuhtumist 3487 ehk 78 protsenti olid pärit viiest piirkonnast, mis asuvad Põhja-Itaalias ja Kesk-Hispaanias. Nimetatud piirkondades on lämmastikdioksiidi (NO2) kontsentratsioon kõrgem ja õhuvool on suunatud allapoole, mis takistab õhusaaste tõhusat hajumist.

Lämmastikdioksiidi levik troposfääris. Autor/allikas: Ogen / Science of the Total Environment

Lämmastikdioksiidi saastatuse taset mõõdeti Euroopa Kosmoseagentuuri Sentinel-5P satelliidil, mis jälgib pidevalt õhusaastet. Andmed ühendati USA Riikliku Ookeani- ja Atmosfäärivalitsuse (NOAA) andmetega õhuvoolude kohta. Uuringu teinud teadlane eeldas, et kui õhk on maapinnale lähedal, jäävad maapinnale lähemale ka õhus leiduvad saasteined, mida inimesed sisse hingavad ja millest omakorda terviseprobleemid tekivad.

"Kui vaatame näiteks Põhja-Itaaliat, Madridi ümbrust ja Hiinas asuvat Hubei provintsi, on neil kõigil midagi ühist – neid ümbritsevad mäed. See muudab veelgi tõenäolisemaks, et nendes piirkondades on õhk stabiilne ja saastetase on kõrgem," lausus Ogen.

Teadlane kahtlustab, et pideva õhusaastatuse tõttu on Põhja-Itaalias ja Kesk-Hispaanias elavatel inimestel kehvem tervis, mis teeb nad viiruse suhtes vastuvõtlikumaks.

Pikaaegne kokkupuude lämmastikdioksiidiga võib põhjustada paljusid tervisehädasid, sealhulgas hingamisteede haigusi ning südame- ja veresoonkonna haigusi, mis halvemal juhul võivad lõppeda surmaga. Lämmastikoksiidid eralduvad õhku mootorsõidukite heitgaasidest või kivisöe, toornafta ja maagaasi põletamisest, eriti elektrijaamadest.

Teadlane märgib, et õhusaaste, õhu liikuvuse ja koroonaviirusesse suremise seost peaks uurima ka muudes piirkondades, et saaks panna selle teadmise laiemasse konteksti.

Uuring ilmus ajakirjas Science of The Total Environment.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: