Tartu ülikoolil tuleb eelarvet väiksemaks korrigeerida

Tartu Ülikool
Tartu Ülikool Autor/allikas: Tartu ülikool

Kuna haridusministeerium pani ülikoolide baasrahastuse tänavu erandlikult paika alles märtsis, tuleb oma eelarve liiga optimistlikult koostanud Tartu ülikoolil (TÜ) leppida oodatust paarisaja tuhande euro võrra väiksema rahasummaga.

Mullu novembris kinnitas TÜ nõukogu ülikooli 2020. aasta teadus- ja arendusasutuste eelarve summas 19,1 miljonit eurot. Eelmisel nädalal allkirjastas aga haridus- ja teadusminister Mailis Reps käskkirja, mille kohaselt on TÜ baasrahastuse summa tänavu 18,9 miljonit eurot ehk ligi 209 000 eurot eelarvesse kirja pandust vähem.

Haridusministeerium teavitab asutusi nende baasfinantseerimise summadest harilikult jaanuaris, kuid eelmisel aastal tehtud muudatuse tõttu see otsus tänavu viibis.

Nüüdse süsteemiga tagatakse riigi või avalik-õiguslikele teadus- ja arendusasutustele igal aastal rahastamine vähemalt 85 protsendi ulatuses eelnenud kolme aasta baasrahastuse ja uurimistoetuste kogumahu keskmisest. Seetõttu arvestati asutustele tänavu esimest korda tagatist.

Haridusministeeriumi kommunikatsiooniosakonna konsultant Aire Koik ütles ERR-ile, et just sellest tingitult tekkiski erandlik olukord ja info eraldatavate summade kohta anti ülikoolidele alles märtsis.

"Tagatise arvestamiseks peavad olema paigas Eesti teadusagentuuri uurimistoetuste summad, mida asutused veel aasta alguses täpsustasid," põhjendas ta hilist otsust.

Tartu ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan Anti Selart ütles, et ülikool tegi oma eelarve prognoosi põhjal. Mõnevõrra väiksemaks osutunud summa mõjutab tema sõnul ülikooli veidi, kuid erinevus ei ole nii suur, et mõju oleks väga märgatav.

"Tegu on täiesti tehnilise asjaoluga, mingist erilisest kärpimisest ei saa juttu olla," lausus ta.

Selarti sõnul jääb riiklik baasfinantseerimise jaotus ülikoolide ja teiste teadusasutuste vahel millegipärast hiljemaks kui ta ülikoolide poolt vaadates õige oleks. See tähendab, et mõnikord tulebki eelarvet teha esialgu prognoosi põhjal.

"Siis toimub mingi korrektsioon ja mõnikord on summa läinud ka suuremaks, siis pole probleemi sellest tehtud," tõdes ta.

Teadus- ja arendusasutuste baasfinantseerimiseks on 2020. aasta riigieelarves ette nähtud 42,31 miljonit eurot. Tartu ülikooli baasfinantseerimine kasvas võrreldes eelmise aastaga 1,4 miljoni euro võrra, Eesti maaülikoolil 347 000 euro võrra, Tallinna tehnikaülikoolil 283 000 euro võrra, Tallinna ülikoolil 124 000 euro võrra.

Tartu ülikooli eelarve on tänavu kokku 187,5 miljonit eurot.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: