Mehe soolestik hakkas antibiootikumikuuri järel ise õlut tootma

Foto: Peter Nicholls/REUTERS/SCANPIX

USA mehe soolestik hakkas ise õlut tootma pärast seda, kui õllepärm seal pärast antibiootikumikuuri kogemata vohama hakkas, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Muidu terve 46-aastase mehe mõte muutus 2011. aastal häguseks ja tal tekkisid pearinglused ning mälukaotused, mistõttu pidi ta oma tööst loobuma. Ta käis mitme arsti juures, kuid nad ei suutnud välja selgitada, mis tal viga on. Psühhiaater määras talle 2014. aastal antidepressandid, kuid ka need ei aidanud.

Mõni kuu hiljem võttis politsei mehe rajalt maha ja ta arreteeriti korrapäratu juhtimise eest. Tema vere alkoholisisalduse näit oli 200 milligrammi 100 milliliitri kohta ehk umbes tasemel, mida võiks oodata, kui ta oleks tarbinud 20 tavalist alkohoolset jooki. Ta väitis, et ta pole midagi joonud, kuid politsei ei uskunud teda.

Teisel korral viidi mees pärast kukkumist ja pea äralöömist haiglasse. Arstid tuvastasid tema organismist suure koguse alkoholi, kuid ei uskunud teda ka siis, kui ta ütles, et ta pole joonud.

Segaduses mees läks gastroenteroloogi juurde, kes avastas tema väljaheiteproovidest kõrgel tasemel Saccharomyces cerevisiae nimelise seene, mida tuntakse ka kui õllepärmi, sest õlletootjad kasutavad seda terades sisalduvate süsivesikute alkoholiks muutmiseks.

Järgnevad testid näitasid, et sarnane protsess toimus ka mehe soolestikus. Iga kord, kui ta sõi süsivesikuid, tõusis tema alkoholisisaldus veres väga kõrgeks, ulatudes mõnikord koguni 400 milligrammini 100 milliliitri kohta.

2017. aastal käis mees New Yorgis Richmondi ülikooli meditsiinikeskuse eriarsti juures, kus tal diagnoositi nn automaatse õllepruulimise sündroom (inglise keeles auto-brewery syndrome). See on haruldane haigusseisund, mis ilmneb siis, kui teatud soolestiku mikroobid hakkavad liigselt vohama ja muudavad süsivesikud alkoholiks.

Automaatse õllepruulimise sündroomi käivitas mehe soolestikus tõenäoliselt pikaajaline antibiootikumikuur, mille ta läbis 2011. aasta alguses pöidlavigastuse tõttu, ütles diagnoosi pannud Richmondi ülikooli meditsiinikeskuse üks arstidest Fahad Malik.

Malik ja tema kolleegid on esimesed, kes kirjeldavad antibiootikumide kasutamisest tekkinud õllepruulimise sündroomi. Kuid seda on täheldatud ka soolehaiguste, näiteks Crohni tõvega isikutel, kõige sagedamini teise Candida albicans'i nime kandva seenhaiguse vohamisest. Septembris teatasid ka Hiina arstid ühest õllepruulimise sündroomi juhtumist, mille põhjustas Klebsiella pneumoniae nimeliste bakterite ülemäärane kasv.

Malik ravis meest seenevastaste ravimite ja probiootikumidega ning pani ta järgima ranget madala süsivesikusisaldusega toitumiskava, et vabaneda soolestikus olevast liigsest õllepärmist. Nüüd on ta olnud peaaegu kaks aastat sümptomitevaba.

"Ta oli paranemise alguses äärmiselt õnnelik, sest aastaid ei uskunud temasse mitte keegi," ütles Malik, kes tutvustab juhtumit oktoobri lõpus Ameerika Gastroenteroloogiakolledži aastakoosolekul. "Politsei, arstid, õed ja isegi tema pere ütlesid talle, et ta ei räägi tõtt, et ta on ilmselt nn kapialkohoolik," ütles ta. "Nüüd on ta antidepressantidest vaba, tagasi tööl ja saab lõpuks oma eluga edasi minna."

Uudis ilmus algselt väljaandes New Scientist.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: