Maa poolustevahetus võib võtta arvatust rohkem aega

Maa magnetpooluste kardetav ümberpöördumine ei tarvitsegi tulla nii kardetav kui seni arvatud.

Ameerika teadlased väidavad, et magnetilise põhjapooluse paigutumine enam-vähem praeguse magnetilise lõunapooluse asukohta ja vastupidi võtab tõenäoliselt seni arvatust märksa kauem aega, mis võimaldab sellega küllap paremini kohaneda.

Magnetpooluste vahetumisega kaasneb Maa magnetvälja ajutine nõrgenemine, mis avab Maal elavaid olendeid, aga tänapäeval ka elektriseadmeid rohkem kosmilise kiirguse kahjustavale toimele. Magnetpoolused on Maa ajaloos vahetunud palju kordi, mõnesaja tuhande aastaste vahedega.

Brad Singer Wisconsin-Madisoni Ülikoolist koos oma kolleegidega uuris geoloogilise materjali põhjal kõige viimast magnetpooluste vahetust, mis toimus ligi 800 000 aastat tagasi.

Nad uurisid poolusevahetuse paiku pursanud vulkaanide hangunud laavat, milles sisalduvad rauaosakesed näitavad justkui pisikeste kompassinõeltena, milline oli Maa magnetväli laava hangumise hetkel.

Et teadlastel olid kasutada senisest täpsemad uurimismeetodid, julgevadki nad väita, et ka nende tulemused said senistest õigemad. Tulemustest aga ilmneb, et kogu poolustevahetuse lugu kestis kokku vähemalt 22 000 aastat ehk mitu korda kauem kui seniste arusaamade järgi võinuks.

Singer ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Science Advances, et Maa magnetväli hakkas umbes 795 000 aastat tagasi kõigepealt nõrgenema, siis aga tugevnes uuesti. Seejärel saabus pikk ebastabiilsuse aeg, mil magnetpoolused üsna juhuslikult siia-sinna liikusid ja magnetvälja tugevus kõvasti kõikus, kuni lõpuks vahetasidki poolused asukohad ära.

Teadlased oletavad, et kui eelmine poolustevahetus nii kaua aega võttis, tuleb umbes sama pikk ka järgmine. Järgmise vahetuse märke ongi mõnede teadlase arvates juba aimata, sest Maa magnetväli on viimaste sajandite jooksul selgelt nõrgenenud, magnetiline põhjapoolus on aga hakanud kiiresti Siberi suunas rändama.

Kuid kui poolustevahetus ei võta aega mitte mõned kümned või mõned sajad aastad, vaid paarkümmend tuhat, siis on inimestel aega enda ja oma tehnika kaitseks tõhusad abinõud välja töötada ja tarvitusele võtta.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: