Tööriista kasutades läheb varese tuju paremaks

Foto: Rutz et al./Nature

Nii nagu inimestel võib mõni teatav tegevus tuju paremaks teha, näiteks sportlik mäng, selge eesmärgi püüdlemine või heategevuslik annetamine, nii võib see olla ka teistel loomadel.

Uus-Meremaa ja Ameerika teadlased eesotsas Dakota McCoyga Harvardi Ülikoolist väidavad oma uurimuse põhjal, et uuskaledoonia varestele tundub väga meeldivat tööriistade kasutamine, mis tundub parandavat ka nende meeleolu.

Uuskaledoonia varesed on ebatavaliselt intelligentsed linnud, kes oskavad näiteks oksaraage konksuna kasutades puupragudest putukaid välja urgitseda.

McCoy ja ta kolleegid õpetasid 15 loodusest püütud uuskaledoonia varesele selgeks, et kui karp asub ühes laua otsas, siis on selle sees üsna maitsev maiuspala, kui aga teises laua otsas, siis veel palju maitsvam maiuspala. Varesed, kes selle reegli selgeks said, liikusid paljutõotavama karbi poole kiiremini, vähetõotavama karbi poole aeglasemalt.

Siis tegid teadlased natuke uut moodi katset. Nad panid karbi mitte enam laua otsa, vaid keskele, aga enne laua juurde minekut lasid nad mõnel varesel tegeleda mõne tööriistakasutust nõudva ülesandega, teistel aga mitte.

Laua keskel oleva karbi kohta ei osanud vares täpselt arvata, kui hea maiuspala seal sees võiks olla, kuid kui ta oli enne tööriista kasutanud, siis tõttas ta karpi uudistama kiiremini kui siis, kui ta tööriista vahetult enne seda kasutanud ei olnud.

McCoy ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Current Biology, et küllap pakub tööriistaga tegutsemine varesele rõõmu, mis teeb ta ka optimistlikumaks ja teotahtelisemaks.

Võib-olla ongi keerukate tegevuste nautimine üheks motivaatoriks, mis suunab loomade evolutsiooni suurema nutikuse poole.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: