Linnavareste kolesteroolitase on kõrgem

Inimese tervisele peetakse liiga kõrget kolesteroolitaset kahjulikuks, kuid eri liikidel võibki mõju erinev olla.
Inimese tervisele peetakse liiga kõrget kolesteroolitaset kahjulikuks, kuid eri liikidel võibki mõju erinev olla. Autor/allikas: Irena Carpaccio/Unsplash

Linnas elavatel varestel on veres rohkem kolesterooli kui nende maal elavatel liigikaaslastel. Põhjuseks on toit, mida linnavaresed söövad.

Ameerika teadlased otsisid Californiast Davise linnast ja selle lähedalt maalt varesepesi ja mõõtsid kolesterooli enam kui 140 varesepoja verest.

Selgus, et mida linlikumas paigas varesepoeg elas, seda kõrgem ta veres kolesteroolitase oli – kesklinnas kõige rohkem, äärelinnas vähem ja päris maal kõige vähem.

Et inimestel on üheks suuremaks kolesterooliallikaks niinimetatud kiirtoit, otsustasid teadlased kontrollida, kas see võib ka varestel nii olla.

Nad ostsid McDonaldsist juustuburgereid ja panid neid mõnede maavareste pesade lähistele. Tuligi välja, et burgeritega toidetud pesakondade varestel tõusis kolesteroolitase kõrgemale kui teistel maavarestel.

Teadlased eesotsas Andrea Townsendiga New Yorgis asuvast Hamiltoni Kolledžist uurisid ka varesepoegade terviseseisundit, kuid ei tuvastanud, et kolesteroolil varestele siiski mingit kahjulikku mõju oleks.

Inimese tervisele peetakse liiga kõrget kolesteroolitaset kahjulikuks, kuid eri liikidel võibki mõju erinev olla. Ka võib olla, et varestel võib see mõju avalduda hiljem, juba täiskasvanueas.

Igal juhul ei soovita teadlased inimestel linde ise inimeste toiduga toita, seda enam, et linnalinnud pääsevad küllap niikuinii kuskil toidujäätmetele ligi.

Oma uurimusest kirjutavad Townsend ja kaasautorid ornitoloogiaajakirjas The Condor.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: