Lunnid kasutavad enda sügamiseks tööriistu

Foto: Boaworm/CC BY 3.0

Briti ja Islandi teadlased annavad teada, et märkasid esimest korda tööriistu kasutavaid merelinde.

Inimesi eristab suuremast osast teistest loomadest tööriistade kasutamise oskus. Kuid on tähele pandud, et lihtsamaid abivahendeid nagu puupulki või kivikesi oskavad vajadusel oma loomupäraste kehaliste võimekuste täiendamiseks kasutusele võtta ka näiteks ahvid, papagoid ja vareslased.

Nüüd annavad aga Briti ja Islandi teadlased teada, et on esimest korda märganud tööriistakasutust merelindude juures. Annette Fayet Oxfordi Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et lunnid, need põhjapoolsetel rannikutel pesitsevad erepunase nokaga töntsakad linnud oskavad korjata üles puupulka ja ennast sellega sügada.

Merelindude tööriistakasutus on selles mõttes pisut ootamatugi, et mõnede teadlaste senise arvamuse järgi nende suhteliselt väike aju seda ei võimaldaks. Need eelarvamused on nüüd küll otsustavalt kummutatud.

Teadlased kirjutavad, et on kaks korda märganud, üks kord Walesis ja teine kord Islandil, kuidas pesitsev lunn haarab väikese puupulga nokka ja sügab end sellega. Teine neist juhtumeist õnnestus ka videosse võtta.

Teadlaste sõnul on tähelepanu väärt, et ühtki muud lindu, ei varest ega papagoid ole varem nähtud mõnd abivahendit just nimelt enda kratsimiseks kasutavat. Varesed on puupulka tarvitanud näiteks tõugu praost urgitsemiseks, papagoid aga näiteks kivi merikarbi purustamiseks.

Fayet ja ta kaaslased oletavad, et terava puupulgaga võis lunn paremini kui palja nokaga eemaldada sügelemist põhjustada võinud parasiidi. Eelmisel aastal oli Islandil erakordselt rohkesti puuke, kes kindlasti ka lunne kimbutasid.

Et seesugust käitumist on nüüd nähtud kahes teineteisest üsna kauges kohas, võib arvata, et puupulgaga sügamise nipp on lunnide seas tegelikult ehk isegi üldlevinud.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: