X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Varesed oskavad tööriistu valmistada

Foto: Rutz et al./Nature

Varesed on üsna targad linnud, aga et lausa nii targad, et oskavad mitte ainult tööriistu kasutada, vaid ka tööriistu valmistada, seda teadlased enne ei teadnud. Nüüd teavad.

Saksa ja Briti teadlased eesotsas Auguste von Bayerniga Müncheni Ludwig Maximiliani Ülikoolist ja Oxfordi Ülikoolist kirjutavad ajakirjas Scientific Reports katsetest uuskaledoonia varestega.

Teadlased panid pealt suletud kasti maitsva toidupala. Kasti esikülje alaservas oli pilu, vasakpoolse külgseina tagumises alumises nurgas oli auk. Toidupala lebas tagumise seina ääres, nii et vares teda niisama kätte ei saanud, sest ta nokk ei ulatunud pilu kaudu toidupalani ja pea ei mahtunud sisse.

Kuid kõik kaheksa katsevarest olid piisavalt kavalad, et kui kasti lähedale pandi pikki pulki, siis haarasid nad ühe neist otsapidi nokka, pistsid teise otsa läbi pilu kasti sisse ja udjasid toidupala taganurga augu kaudu lupsti välja. See oli aga alles sissejuhatav katse, tööriista pelga kasutustaiplikkuse prooviks.

Järgmises katsevoorus olid pulgad liiga lühikesed, et toidupalani ulatuda. Kuid neli varest kaheksast taipas ilma igasuguse õpetuse ja ettenäitamiseta, et pulki sai otsapidi üksteisega ühendada, nii et kahest lühikesest pulgast sai teha ühe pika, ja sellega sai siis ikkagi toidupala kastist välja lükata.

Seega said varesed hakkama tööriista valmistamisega. Sellist oskust on varem täheldatud ainult inimestel ja ahvidel.

Üks vares kaheksast oli aga koguni nii nupukas, et suutis vajaduse korral ka kolmest või koguni neljast veelgi lühemast pulgast paraja pikkusega pulga kokku panna.

Tuleb siis järeldada, et ka varestel on piisavalt kujutlusvõimet, et ette aimata veel olematute asjade omadusi ja kavandada nende kasutamist.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: