Meteoorid löövad Kuust vett välja

Maast umbes 60 000 kilomeetri kaugusel on kuupsentimeetris keskmiselt 70 vesinikuaatomit.
Maast umbes 60 000 kilomeetri kaugusel on kuupsentimeetris keskmiselt 70 vesinikuaatomit. Autor/allikas: Jason Blackeye/Unsplash

Kuu pinna all on vett, ja Kuule langevate meteoorkehade toimel tuleb seda vett tihtilugu pinnale.

Seda, et Kuu pinna all vett on, teame kindlalt juba kümmekond aastat. Väga palju enamat ei ole selle vee kohta seni teada olnud.

Nüüd on teadlased uurinud NASA Kuu-orbiteri LADEE kogutud vaatlusandmeid ja saanud natuke targemaks. LADEE oli suuteline märkama, kui pinnaalust vett pisut pinna peale jõudis.

Mehdi Benna NASA Goddardi Kosmoselendude Keskusest ja ta kolleegid panid tähele, et 29 LADEE registreeritud veepahvakut toimus ajal, mil Kuud pommitas meteooride voog.

Nad kirjutavad ajakirjas Nature Geoscience, et tõenäoliselt võib pinda tabava meteoori lööklaine panna pinnaalust vett pinna alt välja aurama.

Nad arvutasid vaatlusandmete ja teoreetiliste kaalutluste põhjal ka välja, et niiske pinnasekiht asub arvatavasti umbes kaheksa sentimeetri sügavusel.

Samuti näitavad arvutused, et keskmiselt väljub Kuu pinna alt meteooride toimel umbes kaheksagrammi vett sekundis.

Kuu pinna alune kergelt kätte saadav vesi teeb kõigile Kuule baase rajada kavandavatele inimestele loomulikult rõõmu.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: