Kuu hiidkraatri all varjub üüratu hulk metalli

Kuu tagaküljel asuv Lõunapooluse-Aitkeni bassein on tervelt 2000 kilomeetrine piklik löögijälg.
Kuu tagaküljel asuv Lõunapooluse-Aitkeni bassein on tervelt 2000 kilomeetrine piklik löögijälg. Autor/allikas: NASA/Goddardi kosmoselennukeskus/Arizona Ülikool

Kuu kõige suurema kraatri all asub suur kamakas tihedat ainet, arvatavasti kraatri tekitanud hiiglaslikust asteroidist pärit metalli.

Peter James ja ta kolleegid Ameerika Ühendriikidest Baylori Ülikoolist jõudsid niisugusele järeldusele, olles analüüsinud Kuu ümber tiirlevate tehiskaaslaste kogutud gravitatsiooniandmeid.

Kuu tagaküljel asuv Lõunapooluse-Aitkeni bassein on tervelt 2000 kilomeetrine piklik löögijälg, millel on sügavust mitu kilomeetrit.

Mõõtmised näitavad, et basseini all on massi rohkem kui Kuul üldiselt oodata oleks. Arvutuste järgi ulatub vähemalt kahe miljoni miljardi tonnine lisamass enam kui 300 kilomeetri sügavusele.

Üks võimalikke seletusi on, et kunagi Kuule kukkunud asteroidi raud-nikkeltuum pihustus sügavale Kuu sisemusse laiali. Sobivate tingimuste korral võinuks see teadlaste sõnul juhtuda küll.

Lõunapooluse-Aitkeni bassein tekkis umbes neli miljardit aastat tagasi ja on Päikesesüsteemi kõige suurem teadaolev kraater.

Oma uurimusest kirjutavad James ja kaasautorid ajakirjas Geophysical Research Letters.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: