Maailma suurimal lasteuuringute konverentsil Tartus osaleb avatar Professor Sassius

Augusti lõpus toimub Tartus maailma suurim lasteuuringute konverents.
Augusti lõpus toimub Tartus maailma suurim lasteuuringute konverents. Autor/allikas: Tanel Valdna/ERR

27.–28. augustil Tartus toimuval rahvusvahelisel lasteindikaatorite ühingu seitsmendal konverentsil "Children of the World: The Touch of Change. Theories, Policies, Practices" astub peaesinejana üles oma valdkonna tunnustatuim teadlane professor Alexander Sassius*.

Šoti juurtega professor Sassiusel on Eestiga eriline side – ta on sündinud ja kasvanud Tallinnas. Just seetõttu otsustas muidu suurtest konverentsidest eemale hoidev akadeemik Tartus toimuval konverentsil osaleda.

Professor Sassius on tuntuim ja tunnustatuim kasside ja inimeste vaheliste suhete uurija, kelle uuringud keskenduvad neljajalgsete sõprade mõjule inimese elukaare alguses ja lõpus. Konverentsil räägib professor ühest oma suurematest projektidest "Kuidas taltsutada mudilast: kassistamine varajastel eluaastatel" ("How to tame a Toddler: Catification in Early Life Course"), mille raames ta uurib seda, kuidas varased kokkupuuted kassidega võiksid kujundada kassisõbralikku suhtumist.


Professor Sassius on avaldanud mitmeid menukaid monograafiaid väga erinevatel teemadel, sealhulgas:

  • "Kuidas taltsutada keerulisi inimisiksusi, kes arvavad, et nad ei taha kasse teenida?" ("How to tame Difficult Human Personalities who think that they do not want to serve Cats", 2015)
  • "Hiirtest ja inimestest: alamate liikide sotsioloogia" ("Of Men and Mice: The Sociology of Lower Species", 2015, teine trükk 2017)
  • "Kasside otsatu tarkus: kuidas magades tark välja näha?" ("The Infinite Wisdom of Feline: How to look smart while you are sleeping?", 2018)
  • "Kassid kurjuse impeeriumi vastu: dissidentidest kasside roll Nõukogude Liidu lagunemisel" ("Cats against the Evil Empire: The Role of Dissident Cats in the Fall of Soviet Union", 2018)
  • "Kuidas taltsutada vanavanaema, kes käitub nagu mudilane: inimkonna vananemise väljakutsed kassidele" ("How to tame a Great Grandmother who behaves like a Toddler: The Challenges of Ageing Human Population for Cats", 2018)
  • "Koerte võim Hollywoodis: rõhutud ja nurjatud kasstegelased Ameerika põhivoolu filmis ja animatsioonis" ("The Dogs' Rule in Hollywood: Oppressed and Evil Feline Characters in Mainstream American Motion Pictures and Animation", 2019).

Oma plenaarettekandes räägibki professor Sassius oma eksperimentidest mudilastega, mis näitlikustavad, milliseid väljakutseid pakub kassidele elu mudilastega. Samuti käsitleb professor pikemalt metodoloogilisi väljakutseid kasside ja mudilaste vaheliste suhete uurimisel.

Professor Sassiuse meelismeetodid on eksperiment ja vaatlus. Tema enda sõnul tuleneb see paljuski sellest, et ta uurib eeskätt sellises vanuses inimesi, kes veel või enam ei ole võimelised suuliselt ega kirjalikult oma tegevusest ja hoiakutest aru andma.

Lisaks pakub eksperimentide ja vaatluste ette valmistamine ja korraldamine professor Sassiusele suurt intellektuaalset naudingut, kuigi ta möönab, et katsetes osalemine võib mõnikord kassi kannatuse proovile panna või kassile isegi füüsiliselt ohtlikuks muutuda. Seda näiteks siis, kui katses osalevatel mudilastel on kujunenud sedavõrd kassisõbralik suhtumine, et nad üritavad luua kassiga pealetükkivalt füüsilist kontakti, ajavad kassi taga või koguni sikutavad sabast.

Suurimaks tagasilöögiks uurimistöös ei pea professor Sassius aga siiski mitte mõnd mudilasele pihku jäänud vurru- või sabakarva, vaid pettumusi seoses mõne mudilase võimetusega kasse muudest loomadest eristada. Ühel konkreetsel juhtumil andis varane kokkupuude kassidega küll selles mõttes positiivseid tulemusi, et katses osalenud mudilane suisa armus kassidesse, kuid samas hakkas kassideks pidama ka leemureid.

Samas ei saa professor Sassiust pidada eksklusiivselt laste- või noorteuurijaks, sest samavõrra kui elu algusaastad pakub talle huvi ka inimeste eluõhtu.

Oma teise pikaajalise teadusprojekti raames "Kuidas taltsutada vanavanaema, kes käitub nagu mudilane: inimkonna vananemise väljakutsed kassidele" ("How to tame a Great Grandmother who behaves like a Toddler: The Challenges of Ageing Human Population for Cats") kasutab professor eksperimentaalseid meetodeid, saamaks teada, kuidas kassid saaksid paremini tulla toime inimesi kõrges eas tabada võivate ja kasside jaoks häirivate probleemidega nagu dementsus või aeglustunud koordinatsioon.

Professor Sassiuse sõnul on kasside ja inimeste vaheliste suhete uurimine äärmiselt oluline, et kummutada laialt levinud arusaama, et koer on inimese parim sõber. Professori hinnangul on vale väita, et kass oleks halvem sõber kui koer. Selle aasta alguses ilmunud monograafias "Koerte võim Hollywoodis: rõhutud ja nurjatud kasstegelased Ameerika põhivoolu filmis ja animatsioonis" ("The Dogs' Rule in Hollywood: Oppressed and Evil Feline Characters in Mainstream American Motion Pictures and Animation", 2019) analüüsib professor Sassius põhjalikult, kuidas massikultuur näitab kasse süstemaatiliselt halvas valguses.

Koerte ülemvõim näib aga olevat murdumas. Professori sõnul on tal suured lootused sotsiaalmeedias laialdaselt levivate kassipiltide ja -videotega. Oma järgmises uuringus kavatsebki professor Sassius põhjalikumalt uurida seda, kas ja kuidas mõjutab pidev kokkupuude kassiteemalise internetisisuga laste ja noorte suhtumist kassidesse.

ISCI (International Society for Child Indicators) konverents on suurim rahvusvaheline teaduskonverents, mis keskendub laste heaolu eri aspektidele. Konverents pakub teadlastele, praktikutele, poliitikakujundajatele ja lapseõiguste eest seisjatele üle kogu maailma võimalust arutleda värskeimate uuringute üle, näiteks, kuidas mõõta ja mõista lastelt kogutud arvamusi ja hinnanguid nende elu eri aspektide kohta maailma eri paigus; millise vaimse tervise pärandiga tuleb toime tulla Austraalia nn "varastatud põlvkonna" täiskasvanutel, kes olid lapsena oma peredest poliitilise europeaniseerumise eesmärgil eemaldatud; kuidas toimivad lapsed täiskasvanute poolt loodud õigussüsteemis; millised on lapse väärkohtlemise otsesed ja kaugemad mõjud erinevates kultuurides; millised on esimesed kogemused Laste Maja töömudelist Eestis ja mujal, millised on lastekaitse eetilis-moraalsed kaalutlused jne. Lisaks professor Sassiusele on konverentsi peaesinejateks veel mitmed nimekad lapsi ja lapsepõlve uurinud teadlased, nagu Bong Joo Lee Seuoli Ülikoolist, Ivar Frønes Oslo Ülikoolist, Ton Liefaard Leideni Ülikoolist, Wouter Vandenhole Antwerpeni Ülikoolist, Susann Fegter Berliini Tehnikaülikoolist, Christine Hunner-Kreisel Vechta Ülikoolist ja Tobia Fattore Macquarie Ülikoolist.

*Professor Sassius on sotsioloogide avatar, kes võtab sotsiaalmeedias sõna, märkab midagi, mis sotsiaalteaduslike meetodite ja põhimõtetega vastuollu läheb.

Professor Sassius on sotsioloogide avatar. Autor: human assistant L

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: