Teadlased võitlevad kosmoses väärismetallidega superbakterite vastu

Lisaks astronautidele ja kosmonautidele elavad rahvusvahelises kosmosejaamas ka bakterid, kellel siht areneda nn superbakteriteks.
Lisaks astronautidele ja kosmonautidele elavad rahvusvahelises kosmosejaamas ka bakterid, kellel siht areneda nn superbakteriteks. Autor/allikas: NASA

Bakterid on varmad paljunema ja arenema kosmoses, näiteks rahvusvahelises kosmosejaamas ISS, kus on soodne keskkond nn superbakterite arenemiseks. Saksa ja vene teadlaste ühistöö aga katsetas kosmoses väärismetallidest pinnakatteid, et superbakterite arengut pidurdada.

Kosmonaudid võtavad rahvusvahelisse kosmosejaama alati enda kehas kaasa baktereid, sh ka neid, mis tekitavad haigusi. Kitsastes ja väga stressitekitavates tingimustes, näiteks kosmoses elamine väheneb inimese immuunsüsteemi vastupanuvõimet ning ühes sellega esineb kosmonautidel üha rohkem põletikke ja haigusi. See, omakorda, loob sobivad tingimused ravimresistentsete ehk nn superbakterite tekkeks.

Nii ongi oluline püüda neis karmides tingimustes vähendada võimalust bakteritel keskkonnas paljuneda ning üht sellist viisi saksa ja vene teadlased ühistöös ka katsetasid. Nad töötasid välja antibakteriaalse pinnakatte AGXX®, mis sisaldab korraga hõbedat ja ruteeniumi, viimane plaatina metall.

Hõbeda antimikroobset mõju on inimesed teadnud juba aastasadu – meenub ehk rahvatarkus hoida joogivett hõbedast anumates. Hõbe tõesti loob keskkonna, mis ei soodusta bakterite kasvu. Kuid AGXX® pinnakate on veelgi tõhusam: kosmoses tehtud katse näitas, et kuue kuu möödudes ei olnud sellel ühtki mikroobi.

12- ja 19-kuulise kasutamise järel leiti sellelt kokku 12 bakterit, mis on 80 protsenti vähem kui tavalisel teraspinnal. Vaid hõbedaosakesi sisaldanud pinnakattel oli sama katse käigus 30 protsenti vähem mikroobe kui teraspinnal.

Õigustatud on küsida, millise pinna teadlased antimikroobse kattega katsid? See oli WC-uks, millel mõistagi on baktereid muudest pindadest rohkem.

Uuringu juhtivautor Elisabeth Grohmann Freiburgi Ülikoolist võrdles AGXX® pinnakatet valgendiga, milles ükski bakter, seen või viirus ellu ei jää.


Miks just kosmos superbakterite teket soodustab?

  • Kosmoses on mikrogravitatsioon, mis tekitab bakterite genoomis mutatsioone ning paneb nad kiiremini kasvama.
  • Kosmonaudid on pideva psühholoogilise ja füüsilise stressi all ning stressihormoon soodustab inimkehas põletike teket. Selle käigus muutuvad haigusi tekitavad bakterid tugevamad, kasvatavad endale tugevamad kattekihid ning muutuvad antibiootikumidele vastupidavaks.
  • Kosmosejaama kinnistes tingimustes kokku puutude jagavad eri liiki bakterid geenialleele, mis muudavad neid veelgi resistentsemaks.

Kosmoses bakterite uurimine, täpsemalt see uuring on oluline kahel põhjusel. Esiteks uuritakse kitsaskohti, mis võiksid takistada Marsile lendu – kui kosmoses tekivad nn superbakterid, siis võivad inimesed pikal kosmosereisil nende tõttu enne sihtkohta jõudmist lihtsalt otsa saada.

Marsile lend on aga praegu veel kauge tulevikuunistus. Seetõttu on oluline hoopis teine põhjus. Taolisi antimikroobseid pinnakatteid saab edukalt kasutada siingi, Maa peal. Väga palju tekib ja levib ravimresistentseid baktereid näiteks haiglates. Kattes seal pindu AGXX® kattega on võimalik vähendada mikroobide levikut.

Uuringu tulemused ilmusid ajakirjas Frontiers in Microbiology.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: