Lugeja küsib: kas geene on võimalik varastada?

Eesti Geenivaramu geenidoonor.
Eesti Geenivaramu geenidoonor. Autor/allikas: Urmas Luik/Scanpix

Kas geene on võimalik varastada või vahetada? - esitab Tiit küsimuse ERR Novaatori toimetajatele. Kas on võimalik tekitada James Bondi filmidest tuntud olukord, kus geenide manipuleerimisega muudetakse tundmatuseni inimese välimust, rassi, vanust.

Küsimusele vastab Tartu Ülikooli genoomika instituudi vanemteadur Tarmo Annilo:

Lühidalt, täiskasvanud inimesel geene ära varastada ja tema teadmata välja vahetada ei saa.

Tõesti, laboritingimustes saab katseorganismidel (näiteks hiirtel) geene eemaldada, vahetada või juurde lisada. Enamasti on aga sellisel juhul vaja need muutused teha enne sündi, ehk siis nii, et organism areneks juba algusest peale muudetud geenidega.

Täiskasvanud inimest geneetiliselt teistsuguseks muundada siiski ei saa, kuna inimese välimus määratakse ära paljude geenide poolt, mis hakkavad tööle juba varajases arengus ning elu jooksul saab välimust muuta ikkagi ainult operatsioonide abil. Samuti ei toimu ju ka näiteks soovahetusoperatsioon selliselt, et paneme soovi järgi kuhugi Y-kromosoomi juurde või võtame ära. 

Küsimuses puudutatud näo kuju kohta võib öelda ka seda, et kuna kolju kaitseb aju ja veel mitmeid elutähtsaid organeid, siis selle areng on geenide poolt väga täpselt reguleeritud ning mõte seda täiskasvanueas muutma hakata ei ole eriti tervislik.  

Samas uuritakse tänapäeval põhjalikult võimalusi, kuidas saaks täiskasvanud inimestel ravida kaasasündinud geneetilisi haigusi. Näiteks on sirprakset aneemiat põdevate patsientidega käimas katsed, mille puhul soovitakse parandada kaasasündinud geenivigu. Siin on aga kaks väga olulist seisukohta: 

  1. Geene ei muudeta mitte kogu organismis, vaid ainult vererakkudes.
  2. Need muutused ei kandu geenravi saanud patsiendi lastele edasi ehk siis mingit uut geenmuundatud inimeste tõugu ei teki.

Toimetaja: Randel Kreitsberg, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: