SohvAkadeemia: Elmo Tempel selgitab, kuidas mõista universumit

Kuidas tekkis Universum? Millest tekivad tähed ja galaktikad? Kuidas uurida nähtamatut? Kõigest sellest rääkis esimeses SohvAkadeemias Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi professor Elmo Tempel. ERR Novaator toob teieni loengu helipildis.

ERR Novaator käis külas Põhjala SohvAkadeemias, mis on teadusteemaline loengusari ja selle esimene lektor Elmo Tempel võttis oma loengu kokku nii:

"Meie arusaam universumist on ajaloo jooksul pidevalt muutunud. Olles jätkuvalt mõistatuslik ning peites endas mitmeid saladusi, on meil täna siiski olemasolevate teadmiste baasil võimalik teaduslikult põhjendatult vastata päris mitmele universumit uurivale küsimusele."

Elmo Templi teaduskarjäär on peamiselt olnud seotud universumi ehituse uurimisega, ent viinud ka paljude teiste universumit ja astrofüüsikat puudutavate teemadeni.

Loeng toimus Põhjala tehases ning algatuse raames, mis sarnaneb rahvusvahelistele üritusesarjadele nagu The Lost Lectures ja Science & Cocktails. Seltskondlikus ja meelelahutuslikus keskkonnas luuakse ruum teaduse populariseerimisele.

Järgmisest SohvAkadeemiast on võimalik osa saada juba 5. veebruaril kell 18 Põhjala tehases. Siis esineb seal auteadlane Jaan Aru, kes oma loengu kohta ütleb nii:

"See, et te seda lauset siin edukalt loete, põhineb teie ajus toimuvatel keerukatel protsessidel. Kõik meie vaimsed võimed põhinevad aju tööl. Räägin ajuteaduse võlust ja valust. Pajatan sellest, kuidas ajuteadlased üritavad lahti muukida inimeseks olemise tähendust, kuid kuidas aju kuidagi oma saladusi käest anda ei taha."

Jaan Aru on ajuteadlane ja psühholoog. Tal on doktorikraad Max Plancki aju-uuringute instituudist Frankfurdis.Teaduse populariseerimise eest on Jaan pälvinud riiklikku tunnustust. 2009. aastal ilmus Jaan Aru sulest Talis Bachmanniga kahasse kirjutatud raamat "Tähelepanu ja teadvus". 2017. aastal ilmus raamat "Ajust ja arust: unest, teadvusest, tehisintellektist ja muust".

Infot järgmise SohvAkadeemia kohta saab Facebooki sündmusest Aju saladuste jahil / Jaan Aru. Tulge kuulama, kohtume loengus!

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: