TÜ uuring: raua tarvitamine aitab aneemiaga rasedatel riske vähendada

Sünnitushirm ei ole arstidele piisav argument keisrilõike lubamiseks.
Sünnitushirm ei ole arstidele piisav argument keisrilõike lubamiseks. Autor/allikas: Freepik

Tartu Ülikooli arstiteaduse üliõpilane Karina Luik uuris Eesti rasedaid ja leidis, et rasedusaegne aneemia seondub mitmete rasedustüsistustega. Tema uuring näitab, et rauapreparaatide tarvitamine aitab tüsistuse tekkeriski vähendada, kuid ravist on kasu vaid neil rasedatel, kellel on aneemia. Kui aneemiat ei ole, siis rauapreparaatide tarvitamine loodetud tulu ei too.

Raseduse ajal suureneb naise veremaht ligikaudu 40% ja intensiivseks vereloomeks on vaja tavapärasest enam rauda. Vastasel juhul võib kujuneda rauavaegusaneemia ehk punaliblide vähesus veres, mis on üks levinuimaid rasedusaegseid probleeme. Rasedusaegne aneemia seondub mitme rasedustüsistuse tekkeriskiga.

Üliõpilane Karina Luik ja tema juhedaja Kristiina Rull TÜ Kliinikumi naistekliinikust hindasid aneemia levimust rasedate hulgas ja aneemia seost erinevate rasedustüsistustega. Lisaks analüüsisid nad rasedate rauapreparaatide tarvitamist ning selle seost rasedustüsistustega.

Uuringus osales 2334 TÜ Kliinikumi naistenõuandlas rasedusaegsel jälgimisel olnud naist. Uurimus oli osa suuremast "Happy Pregnancy" uuringust, mille üldine eesmärk on leida inimese viljakuse ja raseduse kuluga seotud mitteinvasiivseid biomarkerid.  

Andmeid raseduse ajal rauapreparaatide tarvitamise kohta saadi rasedate täidetud küsimustikest. Info vere hemoglobiini taseme, rasedustüsistuste ja rasedustulemi kohta koguti meditsiinilisest dokumentatsioonist.

Rasedusaegne aneemia diagnoositi juhtudel, kui raseduse esimesel ja/või kolmandal trimestril oli vere hemoglobiini sisaldus väiksem kui 110 grammi liitri kohta ning teisel trimestril väiksem kui 105 grammi liitri kohta. 

Uurijad nägid, et vaatluse all olnud rasedatest 4%-l esines aneemiat esimesel, 10%-l teisel ja 33%-l kolmandal trimestril. Rauapreparaate tarvitas neil trimestritel vastavalt 3%, 11% ning 26% rasedatest.

Luik ja Rull leidsid, et aneemiaga rasedatel esineb raseduse katkemist ja enneaegset sünnitust sagedamini, kui aneemiat mitte põdevatel naistel. Lisaks esineb aneemiaga naistel rohkem ka preeklampsiat, sünnitusjärgset verejooksu ning vajadust vereülekandeks sünnitusjärgses perioodis.

"Nende hulgas, kes rauapreparaate tarvitasid, kuid kellel aneemiat ei olnud, rauaasendusravi rasedustüsistuste tekkeriski ei vähendanud," selgitas Karina Luik uuringu tulemusi. "Kuid aneemia diagnoosiga rasedatel seondub rauapreparaatide tarvitamine parema rasedustulemiga, näiteks on neil sünnitusel väiksem verekaotus."

"Kolmandal trimestril esineva aneemia korral vähendab rauapreparaatide tarvitamine preeklampsia riski, seondub väiksema šansiga sünnitada keisrilõike teel ning need rasedad said ligi poole võrra harvem vereülekande. Ka üle 500-milliliitrist verekaotust esines neil harvem," täiendas Luige juhendaja Kristiina Rull.

Nii järeldasid uurijad, et rauapreparaatide tarvitamine vähendab aneemiaga rasedate seas mitmeid rasedustüsistuste tekkeriske. Kuid aneemiata rasedate seas rauapreparaatide tarvitamine uuritud rasedusriske ei vähendanud.

Karina Luik tutvustas uuringu tulemusi Tartu Ülikooli arstiteaduskonna aastapäeva teaduskonverentsil.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: