Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sa meeldid teistele rohkem kui arvad

Foto: Helena Lopes/Unsplash

Psühholoogidelt tuleb sulle täna üks hea uudis. Sa meeldid teistele tegelikult rohkem, kui ise arvad.

Erica Boothby Ameerika Ühendriikide Cornelli Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Psychological Science, et on avastanud uue kognitiivse illusiooni ja pannud sellele nimeks meeldivuslõhe.

Teadlased uurisid inimesi mitmesugustes olukordades: katseisikute tutvumisel teaduslaboris, esimese aasta üliõpilaste tutvumisel ühiselamukaaslastega ja eneseabirühmades osalejate kohtumisel. Kõigis uuritud olukordades näitasid küsitlused üht. Inimesed alahindasid järjekindlalt seda, kui hea mulje nad olid teistele jätnud.

Meeldivuslõhe tuli ilmsiks olenemata sellest, kui palju inimesed omavahel suhelnud olid, kas kaks minutit või kolmveerand tundi või üliõpilaste puhul mitu kuud – kas siis, kui nad olid jõudnud juba täiesti sõpradeks saada.

 Uuringuandmed viitavad ka meeldivuslõhe tõenäolisele põhjusele. Inimesed on tihtipeale enda suhtes kriitilisemad kui teiste suhtes ja teadmata, mida teised meist tegelikult mõtlevad, arvame, et nad mõtlevad meist seda, mida me isegi endast mõtleme. Õnneks ei ole see nii. Pidagem seda meeles ja tundkem end teiste seltsis hästi.

Toimetaja: Priit Ennet

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: