Professor: heaoluühiskond ei kestaks plastita paari päevagi

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Plastpudelid on sageli üheks BPA-ga kokkupuuteallikaks. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Tallinna tehnikaülikooli polümeermaterjalide professor Andres Krumme hinnangul on Eesti plastpudelite vaates heas seisus, sest pandipakendisüsteem tagab selle, et pudelid jõuavad ümbertöötlusesse.

Tema peab suuremaks probleemiks ühekorrapakendeid, -toidunõusid ja -kilekotte, kirjutas Eesti Päevaleht.

Kas plastpudeleid annaks kuidagi paremaks teha, et need näiteks kiiremini laguneksid? Krumme juhib tähelepanu kahele vastukäivale eesmärgile.

"Ühtpidi tahame, et gaseeritud jookides oleksid pool aastat gaasid sees ja need oleksid tarbimiskõlblikud, teisalt soovime, et pudelid bioloogiliselt laguneksid. See aga tähendab, et pakend peaks olema vees lahustuv. Gaseeritud jooki sinna panna ei saaks või see ei peaks üle kahe nädala vastu," nentis ta.

Seetõttu pannaksegi gaseeritud joogid PET-pudelitesse, sest see hoiab süsihappegaasi pudelis. Kui teha sama paks pudel polüetüleenist või polüpropüleenist, siis gaas seal ei püsiks. Neist kahest tehakse näiteks jogurti- ja smuutipudeleid.

"Materjalid on väga head. Küsimus on selles, kuidas neid kasutatakse, kuidas kokku korjatakse ja taaskasutatakse. Ilma plastita ei kestaks meie heaoluühiskond paari päevagi."

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: