TTÜ teadlaste arendatud tselluloosikangaga saab vajadusel laadida telefoni

Elektroketruse ettevalmistamine.
Elektroketruse ettevalmistamine. Autor/allikas: ERR

Tallinna Tehnikaülikooli materjaliteadlased ketravad nutikat tekstiili. Täpsemalt ketravad nad elektroketrusseadme abil nanokiudu, mille algmaterjal on tselluloos ning millesse saab vajadusel salvestada energiat, et seda siis kasutada näiteks elektroonikaseadme laadimiseks.

Hiljuti ilmus teadusajakirjas Carbon tehnikaülikooli teadlaste teadusartikkel, milles nad tutvustasid polümeeride ja tekstiilitehnoloogia laboris elektroketrusseadme abil saadavat materjali – nanokiudu – ja selle üha arenevaid kasutusvõimalusi.

Teadusartikli üks kaasautoreid, polümeeride ja tekstiilitehnoloogia labori juhtaja, professor Andres Krumme nimetab eletroketruse abil toodetud süsiniknanomaterjali ka targaks või nutikaks tekstiiliks. Seda moodustavad nanokiud on läbimõõdult küll näiteks juuksekarvast 100 korda peenemad, kuid on sealjuures erakordselt tugevad, sitked, painduvad ja tänu süsinikukoostisele ka elektrit juhtivad. Silmapaistvalt suure eripindala tõttu võimaldab see materjal tõhusalt energiat salvestada.

Kuna nanokiu eriparameetrid nõuavad ka sellest materjali tootmiseks erilisi meetodeid, pole mikromeetrist väiksema diameetriga kiudude tekitamine võimalik traditsiooniliste kiudude ketrusmeetoditega. Nanokiudude valmistamiseks tuleb kasutada kõrgepingevälja.

"Kogu protsessi saab ühe lausega kokku võtta nii: polümeerlahusest toodetakse kõrgepingeväljas eriline nanokiud ning sellest omakorda nanokihiline kangas," selgitab professor Krumme.

Nanokiu eriomadused annavad sellele materjalile õige mitu kasutusala:

Keskkonnakaitses saab nanokiududest valmistatud lausmaterjale kasutada saastunud õhu või vee puhastamiseks peenosakestest ja raskemetallidest. Põllumajanduses on tarka kangast võimalik kasutada näiteks taimede katteloorina kahjurite vastu, mis on kordades tõhusam senisest tekstiilkatteloorist.

Meditsiinis saab nanokangast kasutada tänu oma inimkeha loomulikku kasvukeskkonda meenutavale keskkonnale rakkude kasvatamiseks ja toota sellest antibakteriaalseid plaastreid ning sidemeid.

Heade mehaaniliste omadustega nanokiulisi elektroode saab kasutada tarkade rõivaste komponendina kandja tervisliku seisukorra jälgimiseks ning ka mõjutamiseks. Nanokiust saab teha kasvusubstraate rakkudele, näiteks biopolümeerist matile istutatakse tüvirakud, mida saab kasvades siirdada näiteks kahjustatud inimnahale.

Rõivatööstuses on nanokiulistest materjalidest võimalik toota erilisi kaitserõivad, kus rõivastes on nii energiat salvestavad kui ka koguvad kiud. Nõnda saab näiteks kogutud energiaga laadida vajadusel mobiiltelefoni. Rõivastes olevad sensorid aga annavad infot kandja vajadustest ja ka võimalikest häireolukordadest (päästjate, kalameeste jt puhul).

"Targa rõiva algne tooraine – tselluloos – on oma omadustelt inimkehale väga vastuvõetav, ehk siis polümeerkangas kasutatud toore on biopõhine ja loodulikku süsinikuringlust toetav", kinnitab Andres Krumme.

Elektroketrus kui teadusharu on ligi 100 aastat vana. Tööstuslikku rakendust hakati sellele leidma 50 aastat tagasi. Viimastel aastatel on huvi elektroketruse vastu aga plahvatuslikult kasvanud.

TTÜ teadlaste artikkel ilmus ajakirjas Carbon pealkirja all "A method for producing conductive graphene biopolymer nanofibrous fabrics by exploitation of an ionic liquid dispersant in electrospinning" (Juhtivate grafeenist ja biopolümeerist nanokiuliste kangaste valmistamise meetod kasutades ioonvedelikust dispergenti ja elektroketrust).

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: