Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arheoloogid kaevasid Woodstocki festivali ala

Arheoloogid eemaldavad imeõhukese mullakamara kihi, et otsida pinnasest võimalikke esemeid, mis kõneleksid festivalist.
Arheoloogid eemaldavad imeõhukese mullakamara kihi, et otsida pinnasest võimalikke esemeid, mis kõneleksid festivalist. Autor/allikas: Richard Drew/Associated Press/Scanpix

Tänavu augustis möödub 49 aastat legendaarsest Woodstocki festivalist. Pea pool sajandit on piisavalt lühike aeg, et mäletada selle muusikafestivali suurejoonelisust, kuid piisavalt pikk aeg, et ära unustada, mis täpselt kus toimus.

Selgitamaks välja, kus täpselt festivali alal mingi objekt, näiteks lava, paiknes, võtsid Binghamtoni ülikooli arheoloogid tänavu juunis ette väljakaevamised.

Jah, Woodstocki muusikafestival toimus Betheli linnakese piimafarmi aladel, ligi 70 kilomeetri kaugusel Woodstocki linnast. Ning jah, sellest on pilte, mis omakorda võiks tähendada, et me ju juba teame, kus asus lava, kus piirdeaiad ning kus õõtsusid muusika rütmis 400 000 inimest.

Woodstocki festivali avatseremoonia. Autor: Mark Goff/Wikimedia Commons

Tegelikkuses aga on kogu festivali ala üks suur karjamaa, kus kohapeal olles oleks keeruline öelda, kus täpselt oli lava, kus publikut takistavad piirdeaiad, kus elati kaasa muusikale, kus nauditi niisama festivalielu.

Max Yasguri endise farmi alad, kus kontsert toimus, on praeguseks kantud riiklikku ajalooliste paikade nimistusse. Kontserdiala on hoitud eraldatuna alates 1990ndatest, mil seal alustas tegevust üks MTÜ, kes peab ühtlasi kuldsete kuuekümnendate muuseumi, mis kannab Bethel Woodsi nime.

Muuseumi on praeguseks üsna kuulsaks saanud ning seda täiendaks hästi ka see, kui festivalialal ringi jalutades oleks võimalik väga täpselt öelda, et siin hullus rahvas The Who, Creedence Clearwater Revivali, Janis Joplini ja Joe Cockeri helide saatel. Siin oligi see lava, kus Jimi Hendrix 17. augusti hommikul kell 8.30 mängis.

Ehk õnnestub pinnasest leida Hendrixi kitarri lipits, mõni hipimärk või helmed. Küllap leiab sealt neidki, kuid eks rohkem tuleb välja argisemaid asju nagu plekkpurgi klõpsud ja sigaretiotsad.

Bethel Woodsi muuseumi direktoril Wade Lawrence'il on küll olemas ka aerofotod, mis tehtud kontserdi ajal, kuid väidetavalt ei saa nende pinnalt öelda '69. aasta lava, heli- ja valgustornide täpset asukohta.  

1990ndatel tehti selle mäenõlva teisel küljel aastapäevakontsert, mis võiks mõnevõrra segada arheoloogide tööd. Õnneks on aga algse lava asukoht jätkuvalt kaetud tihendatud pinnasega, mis võimaldaks sealt leida, esemeid ning teha kaardistus pinnase järgi. Praeguseks on arheoloogid saanud teada, kuidas paiknesid lava piirav võrktara ja puidus nn rahu aedik.

Binghamtoni ülikooli arheoloog Paul Brown Woodstocki festivali ala väljakaevamistel. Autor: Richard Drew/Associated Press/Scanpix

Mõistagi tehti väljakaevamised eesmärgiga kasutada saadavaid teadmisi Woodstocki festivali 50. aastapäeva tähistamiseks 2019. aastal.

Bethel Woodsi muuseumi ametnikud kasutavad arheoloogide raporteid, et välja töötada võimalikke ekskursioone või eksponaate, kus inimestel olekski võimalik täpselt õiges paigas seistes teada, et siin see toimuski, siin kõlasid helid, siin seisis 400 000 inimest rahu eest.

Areholoogide väljakaevamisi vahendas The Boston Globe.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: