Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Graafiline ülevaade: Eesti ülikoolide kõige populaarsemad erialad

Kõige rohkem sisseastumisavaldusi laekus taas Tartu Ülikoolile.
Kõige rohkem sisseastumisavaldusi laekus taas Tartu Ülikoolile.

Kuigi vastuvõtt veel teatud erialadele käib, on vastuvõtuperiood suuremates Eesti ülikoolides tänaseks lõppenud. ERR Novaator tegi ülevaate, millistele erialadele oli sel aastal tung Eesti Maaülikoolis, Tallinna Ülikoolis, Tallinna Tehnikaülikoolis ja Tartu Ülikoolis kõige suurem.

Erilisi üllatusi populaarsemate erialade osas sel aastal polnud ja edetabelid pole möödunud aastatega võrreldes eriliselt muutunud, tõdes statistikat kommenteerides Tallinna Tehnikaülikooli õppeprorektor Hendrik Voll. "Ma arvan, et number on oluliselt väiksem peale avalduste kinnitamist, see on paljude teine valik," selgitas Voll avaliku halduse kõrget kohta TTÜ bakalaureuseõppe edetabelis. Lisaks mainis Voll, et avaliku halduse ja riigiteaduse puhul lasti ka sisseastumiste latti natukene alla.

Erilist head meelt tunneb ta aga ehituse õppekava üle. "Ehitus on üle mitme aasta teinud väga korraliku tulemuse," ütles Voll. Kui praegu on avaldusi 324, siis Voll uskus, et vastu võetakse 140–150 õppijat.

Magistriõppe "selleaastane komeet" on Volli sõnul digimuutused ettevõttes. Voll rääkis, et uus magistrikava on mõeldud neile, kellel ei ole IT-haridust ning tegemist on üheaastase õppekavaga. 

TLÜ teaduskommunikatsiooni spetsialist Kerli Onno tõi välja tudengid eelistavad tsükliõpet. See selgitab nii näiteks haldus- ja ärikorralduse populaarsust kui ka muid muutusi. Üldjoontes on edetabelid tema sõnul möödunud aastaga võrreldes suhteliselt sarnased.

Allolevate graafikutega tutvumisel tuleb meeles pidada, et tegu on vaid esitatud avaldustega. Ülikoolides tehakse vastuvõtuotsused järgnevatel nädalatel, misjärel tuleb tulevastel tudengitel kinnitada ka oma õppima tulek. 5. juuliks esitati Tartu Ülikoolile 12062, Tallinna Ülikoolile 6717, Tallinna Tehnikaülikoolile 6248 ja Eesti Maaülikoolile 2413 sisseastumisavaldust.

 Eesti Kunstiakadeemiasse esitati 919 sisseastumisavaldust, mis on koguarvult ligi 14 protsenti rohkem kui möödunud aastal. Jätkuvat kasvu näitab ka välismaalt EKAsse õppima soovijate arv. Eelmise aastaga võrreldes saabus 2018. aastal välisriikidest sisseastumisavaldusi ligi 100 võrra rohkem kokku 62 riigist.

Suuremat sisseastumisavalduste kasvu nägid sel aastal digitaalse disainiga seotud õppekavad nagu tööstus- ja digitootedisain bakalaureuseastmes ja interaktsioonidisain magistriõppes. "Teenused ja tooted kolivad üha enam internetti ning uus keskkond eeldab kõigilt osalejatelt, sh disaineritelt, vastavat kompetentsi. Nõudmine disainerite järele, kes tunnetaks tehnoloogiat ning oskaks seda sobivalt suunata – see ongi põhjus, miks just need erialad nii populaarsed on," kommenteeris disainiteaduskonna dekaan Kristjan Mändmaa.

Bakalaureuseastmes esitati kõige rohkem avaldusi – 6,5 – ühele kohale graafilise disaini erialal. Magistriõppes oli tung kõige suurem urbanistika erialale, kus esitati ühele kohale 4,2 avaldust.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: