Lootevalk parandab haava kiiresti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Disease Biophysics Group/Harvardi ülikool

Teadlased on teinud plaastri, mis parandab haavad kiiresti ja ilma armi jätmata. Plaastri toimeaineks on valk, mida leidub loote nahas.

On teada, et loote nahk ei armistu. Üks põhjus ongi selles, et loote nahk sisaldab valkainet nimega fibronektiin, mis aitab vigastuse korral naharakkudel üksteisega sidusamalt kokku saada. Sünni hetkeks on see valkaine nahast aga suuremalt jaolt kadunud.

Christophe Chantre Ameerika Ühendriikidest Harvardi ülikoolist ja ta kolleegid otsustasid järele uurida, kas fibronektiin aitab ka täiskasvanuil haavu parandada.

Nad valmistasid laboris ühe sentimeetri pikkused fibronektiiniplaastrid ja tegid katseid hiirtega. Kaheksale laborihiirele, kellel igaühel oli selja peal kaks üsna sügavat haava, panid nad ühele haavale fibronektiiniplaastri, teisele aga toimeaineta plastplaastri.

Fibronektiiniplaastri saanud haavad paranesidki kiiremini. Nad kasvasid kinni 11 päevaga, kolm päeva kiiremini kui lihtsalt plastplaastri saanud haavad. 16. päeval ei olnud lootenahavalguga ravitud haavade kohal enam mingit armi näha. Seal kasvasid hoopis uued karvad.

Edasi kavatsevad Chantre ja ta kaaslased katseid teha juba sigadega, kelle nahk on veel rohkem inimnaha moodi kui hiirte oma. Hiirkatseist kirjutavad nad aga ajakirjas Biomaterials.

Toimetaja: Jaan-Juhan OIdermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: