Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

IT-hiidude hoolimatus ähvardab anda inimkonna arengule surmahoobi

Arvutiklaviatuur.
Arvutiklaviatuur. Autor/allikas: mrseb/Creative Commons/ (CC BY-ND 2.0)

IT-hiidude hoolimatus ähvardab muuta inimkonnale seni evolutsiooniliselt kasulikuks osutunud sõltuvuskäitumise sellele hukatuslikuks, nendibR2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Olgu see ilm, börs või Murphy seaduste kogumik – need kõik püüavad omal tungival moel meile õpetada, et kõik, mis tõuseb üles, peab ühel hetkel alla sadama. Hetkel võib märgata, kuidas suurte ja seni ülipopulaarsete IT-teenuste puhul hakkab kätte jõudma kriitiline periood, mil armastus asendub pahameele ja mõnikord isegi mõrvaga. Sedagi dramaatilisemat varianti pole elu meie eest varjanud.

Samuti leiab piisavalt näiteid, milles on õnnestunud kriise paremini hallata. Tüüpiliselt eeldab see soovi ja suutlikkust olukorda mõista. Protsess nõuab aega ja kannatlikkust, et arusaam samm-sammult välja meelitada. Ühekorraga keerulise haarata üritamine suurendab mõistmatust veelgi.

Olgu näitliku teemana Georg Sorose poolt kõva häälega värskelt välja hõigatud kriitika, millega kostitas ta Davose majandusfoorumil armastatud IT-teenuste ja -tehnoloogiate omanikke, nimetades neid kasiinopidajateks. Soros punkteeris hajusalt siin-seal tõstatunud sõltuvuse teemat, mida nende teenuste ja tehnoloogiate loojad teadlikult kasutajatesse külvavad. Nad ei hooli inimestest, vaid rahast, toitudes inimlooma erinevatest nõrkustest.

Mis on sõltuvus? Nähtus pole pelk inimese häda. Arvestades selle esinemisega terves loomariigis, polegi tegemist tingimata halva nähtusega. See viitab sõltuvuse evolutsioonilisele konserveerimisele ehk kogu senise arengu jooksul säilitamisele, selle kahjulikkusest hoolimata. Järelikult peab ületama kasu kahju, seniks kuni elukeskkond on sõltuvuse halbade valikute osas kitsi. Sõltuvuse hea pool on kasulike tegevuste kordamine, nendega harjumine ja raskused nendest loobumisel.

Sõltuvust iseloomustavadki harjumine ja võõrutusnähtud. Esialgu saab ka ilma hakkama, aga aja jooksul tekib tolerants, kui sama efekti saavutamiseks on vaja suuremat annust. Areneb välja taluvus dooside suhtes ja sama annuse efekt nõrgeneb. Viimaks tekivad eeskätt ajus püsivad muutused, mille tõttu polegi enam võimalik ilma elada. Sõltuvuse märke võib märgata juba mõne nädalaga. Olgu sama mündi kasuliku näitena mõne uue ja kasuliku tegevusega alustamine. Kulub paar nädalat sellega piisavalt sagedast kokkupuutest ja keha ilmutab soovi sellega jätkata.

Võõrutussümptomitest leidub psüühilisi nagu ärevus, närvilisus, ärrituvus, pahurus, keskendumisraskused jmt. Füüsilisteks sümptomiteks on muu hulgas vererõhu tõus, muutused südame töös, higistamine, valulikkus, seedimishäired jne. Need võivad kesta nädalaid.

Sõltuvuse näol on tegemist kaheteralise mõõgaga, mille ohutus sõltub keskkonnast, eriti selles leiduvatest ohtlike sõltuvusallikate saadavusest. Looduses on näiteks narkootilised ained olnud raskesti kättesaadavad. Nendega on kaasnenud mitmed mürgid, mille tõttu oleme pidanud organismi puhastamiseks palju vaeva nägema või piirama tarbitavaid koguseid. Aja jooksul õppisime sõltuvusmehhanisme paremini tundma. Nüüd oskame selle lülisid tabada paremini ja odavamalt.

Uue tehnoloogilise keskkonna puhul on eelis neil, kellel on rohkem ressursse. Ennekõike tähendab see praegu suuri IT-hiide.Nende konkurentsitult kõrge palk valib valdkonda parimaid päid ja annab nende käsutusse värskeima tehnoloogilise ressursi. Kuna äri nõuab kasumit ja võiks kaudselt arvestada klientide heaoluga, siis maksimeeritakse kasvava turu puhul tulu ja pealetulevate inimeste mass vähendab huvi nende heaolu suhtes. Sellele püüdis siis Soros üha valjema kriitikute koori esindajana tähelepanu osutada.

Olgu siia lõpetava julma hoolimatuse näitena värske leke ühe online-mängukeskkonna äristrateegiast. Selles kirjeldatakse, kuidas analüüsitakse tehisintellekti muudatusi kasutajate käitumises, et eristada haavatavuse hetki, mille ajal pakkuda talle tuju parandamiseks väikesi süütuid ostuvõimalusi. Põhimõtteliselt püütakse mänguga tekitada sarnaselt koolimaja ümbruses odava narkootikumi pakkumisega esialgset sõltuvust.

Odava heaolu põhjal asutakse doose kontrollides sõltuvust arendada kuni tõenäolise staadiumini, kus avastab peamiselt lastest ja teismelistest koosnev sihtrühm avastab võimaluse mängudoosiga seonduva hüve eest tasumiseks varastamise.

Loodetavasti aitab alanud kriitilise diskussioonifaas esile kutsuda korrektuure, mis välistaks, et evolutsioonis seni summaarselt kasulikuks peetud sõltuvusega lõpuks ikkagi kraavi sõidetakse.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: