Arvuti saab ajupildist aru, mis muusikat inimene kuulab

Ma tean, mis muusikapala sa kuulad! Ja ma ei pea selleks piiluma su nutitelefoni ekraani. Piisab sellestki, kui jälgin su ajupiirkondade aktiivsust. See on võimalik, sest Brasiilia, Saksa ja Soome teadlased on seda demonstreerinud.

Sebastian Hoefle Rio de Janeiros asuvast D'Ori uurimis- ja haridusinstituudist ja ta kolleegid jälgisid muusikat kuulavate katseisikute ajuaktiivsust magnetresonantsmeetodil.

Kuuel katseisikul lasti kuulata 40 klassika-, rocki-, popi- ja džässipala. Iga pala tekitas katseisikute ajju isesuguse närviaktiivsuse mustri.

Arvutiprogramm õppis kõigepealt tundma, milline tonaalsus, rütm ja tämber milliseid mustrielemente täpselt tekitasid. Tulemused olid üsnagi head.

Kui teadlased lasid väljaõpetatud programmil muusikat kuulava katseisiku aju jälgida ning küsisid programmilt, kumba kahest etteantud palast inimene kuulab, andis programm kuni 85 protsendil juhtudest õige vastuse. Kümne vastusevariandi korral valis programm õige vastuse välja 75 protsendil juhtudest.

Teadlased kirjutavad neist tulemustest ajakirjas Scientific Reports.

Võib-olla suudab tehismõistus inimese ajupildi järgi peatselt ära arvata sedagi, milline muusikapala inimesel parajasti lihtsalt meeles kumiseb?

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: