Galerii: aasta ainus super-kuuvarjutus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1517390880000 | amCalendar}}

Teisipäeva öösel tõusis taevasse aasta viimane ülikuu. Kaaslase täiskuu faasi jõudmine langeb aga seekord kokku kuuvarjutusega, mida näeb täna Eestis vaid osaliselt ja vilksamisi. Eestimaalased saavad nautida varjutust selle täies ilus ERR Novaatori vahendusel.

Kuu ei tiirle ümber Maa täielikult ringikujulises orbiidil, vaid see on kergelt välja venitatud. Maast kõige kaugemas punktis asub see Maast 406 700 kilomeetri, kõige lähemas punktis vaid 356 400 kilomeetri kaugusel.

Puhkudel, mil Kuu jõuab täiskuu faasi samal ajal, kui asub see Maale kõige lähemal, võib näha tavapärasest eredamat täiskuud või astroloogide liigituse järgi ''superkuud''. Eile asus Kuu Maast 358 993 kilomeetri kaugusel. Kuu paistab seetõttu ka täna ligikaudu 14 protsenti suurema ja 30 protsenti eredamana. Sõltuvalt aastast võib näha nelja kuni viite superkuud.

ERR Novaatoris sai sündmust jälgida tänu Sloohi ühisobservatooriumile.
Visit Slooh.com to learn to explore space.”

Varjutuse ajakava Eesti aja järgi:
12.51 - Kuule langeb Maa poolvari.
13.48 - Osalise kuuvarjutuse algus
14.52 - Täieliku kuuvarjutuse algus
15.30 - Varjutuse tipphetk
16.08 - Täieliku kuuvarjutuse lõpp
17.11 - Osalise kuuvarjutuse lõpp
18.08 - Maa poolvari lahkub Kuult

Kuuvarjutusi tuleb ette harvem, kuid mitte vähem kui kaks korda aastas. Kordagi reisimata võib näha täielikku kuuvarjutust keskmiselt 2,5 aasta tagant. Kahe taolise sündmuse kokku langemine on veelgi haruldasem. Alates 19. sajandi algusest on Maa superkuud varjutanud vaid kuuel korral, viimati 2015. aastal.

Seekord saavad täiskuuvarjutusest täies pikkuses osa Austraalias, Hawaii saarel ja Aasia idaosas elavad inimesed. Osaliselt näeb kuuvarjutust Põhja-Ameerika läänerannikul ja veel lühemat aega ka Aasia lääneosa ja Ida-Euroopas. Näiteks Eestis näeb Kuul Maa varju pisut üle poole tunni. Varjutuse tipphetk jõuab kätte kell 16.40, vaid viis minutit pärast päikeseloojangut.

Teaduskeskuses AHHAA saab kuuvarjutust ja järgnevat superkuud vaadelda ja läbi teleskoobi pildistada alates kella 16.30-st kuni maja sulgemiseni kell 19.00.

Varjutuse ajakava Tallinnas:
16.34 - Osaliselt varjutatud Kuu tõuseb horisondile.
16.35 - Päike loojub
16.40 - Kuuvarjutuse tipphetk Eestis
17.11 - Osalise kuuvarjutuse lõpp
18.08 - Maa poolvari lahkub Kuult

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: