Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Magnet muudab muusika nauditavust

Foto: xlsmile/Creative Commons

Kes meist ei armastaks muusikat! Isegi väga paljud armastavad. Paljud isegi väga. Mõned veidi vähem ja päris vähesed üldsegi mitte. Nüüd on Kanada teadlased leidnud ajust üles just selle koha, mis on muusikaarmastuse aluseks.

Robert Zatorre McGilli ülikoolist ja ta kolleegid saatsid katseisikute eesajukoore ülaosa külgpiirkonda ehk peenemalt öeldes dorsolateraalsesse prefrontaalsesse korteksisse magnetimpulsse, sellal kui katseisikud ise kuulasid muusikat – nii sellist, mis neile endile väga meeldis, kui ka sellist, mille teadlased olid kuulamiseks valinud.

Kuulatava meeldivust paluti neil hinnata neljapunktilisel skaalal. Lisaks sellele pakuti katseisikutele võimalust teadlaste valitud muusikat soovi korral osta, täiesti päris raha eest.

Tuli välja, et magnetimpulssidega õnnestus teadlastel mõjutada, kui palju katseisikud muusikat nautisid, ja isegi seda, kas nad olid valmis muusikapala omaenda raha eest ostma. Seejuures suutsid teadlased sobivalt seatud magnetimpulssidega katseisikute muusikanautimist ja ostuvalmidust nii suurendada kui ka vähendada.

Zatorre ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Nature Human Behaviour, et kui juba muusika meeldivust sedaviisi mõjutada saab, siis küllap on enam-vähem võimalik mõjutada ka mõnede muudegi kogemuste meeldivust. See aga võib avada võimalusi mitmesuguste sõltuvushäirete, aga ka depressiivsuse ja ülekaalulisuse vastu hakkamiseks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: