Matemaatika on saksa keeles lihtsam kui prantsuse keeles ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: dangerpup/Creative Commons

Arvutamine ei ole lihtsalt arvutamine. Tuleb välja, et üks ja sama inimene võib arvutada ühes keeles paremini kui teises.

Luksemburgi, Belgia ja Prantsuse teadlased tegid arvutuskatseid luksemburglastega, kelle emakeel oli letseburgi keel, kes olid koolis õppinud matemaatikat alguses saksa keeles ja hiljem prantsuse keeles, ja kes olid seejärel läinud õppima mõnda Belgia prantsuskeelsesse ülikooli.

Sellised katseisikud, kes valdasid seega väga hästi nii saksa kui ka prantsuse keelt, pidid katses lahendama matemaatikaülesandeid nii saksa kui ka prantsuse keeles.

Tuli välja, et lihtsamaid ülesandeid lahendasid nad ühe hästi hoolimata sellest, mis keeles neid esitati. Kuid keerulisemate ülesannetega läks lugu põnevaks - neid lahendasid katseisikud saksakeelsel kujul kiiremini ja vähemate vigadega kui prantsuskeelsel kujul.

Ülesannete lahendamise ajal jälgisid teadlased katseisikute ajutegevust ka funktsionaalse magnetresonantskuvamise meetodil ning tegid kindlaks, et eri keelte puhul aktiveerusid ka mõneti erinevad ajupiirkonnad.

Amandine Van Rinsveld Luxembourg'i ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Neuropsychologia järelduseks, et keel mängib aritmeetikaülesannete juures tähtsat rolli.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: