Miks on naistel teravam haistmine kui meestel? ({{commentsTotal}})

Miks on naistel teravam haistmine kui meestel?
Miks on naistel teravam haistmine kui meestel? Autor/allikas: FloridaMemory/Flickr
Naiste lõhnameele heaks töötab rohkem närvirakke.

Sugupoolte lõhnataju on erinev. Naised tunnevad lõhnu meestest paremini, kuid selle põhjused olid siiani selgusetud. Ajakirjas PLOS One ilmunud uuringu põhjal võib naiste aju haistesibulates olla poole võrra rohkem närvirakke kui meestel.

Kui inimene mingit lõhna tunneb, siis kõigepealt jõuab lõhnasignaal ajus otsmikusagara alla haistesibulasse. Seejärel liigub info edasi analüüsimiseks ajukoorde.

Brasiilia Rio de Janeiro föderaalülikooli teadlased uurisid ülikoolile annetatud laipade ajusid. Kõik inimesed olid surres vanemad kui 55 aastat. 

Keegi polnud põdenud Alzheimerit ega muid neurodegeratiivseid haigusi. Samuti polnud keegi töötanud kokana, kohvimaitsjana ega muudel teravat lõhnataju nõudvatel ametikohtadel.

Naiste haistesibulad kaalusid keskmiselt 0,132 grammi, meeste haistesibulate mass oli pisut suurem – 0,137 grammi.

Uurijad arvutasid välja, kui palju oli rakke haistesibulates. Tuli välja, et naistel on selles ajuosas keskmiselt 43 protsendi võrra rohkem rakke kui meestel. Kui loendati ainult neuroneid ja jäeti välja tugirakud, oli suurenes vahe 50 protsendini. Närvirakke oli naistel 7 miljonit, meestel aga kõigest 3,5 miljonit.

Kas suurem hulk neuroneid teeb nina tundlikumaks? Uurimuse autori Roberto Lenti sõnul pole see lõplikult tõestatud, kuid tavaliselt on aju komplekssus seotud närvirakkude suurema arvuga. Seega võib neuronirikas haistesibul tõesti naised paremini lõhnu tundma panna.

Närvisüsteemi lisandub elu jooksul vähe rakke. Seega sünnivad tüdrukud parema haistmisvõimega kui poisid. Naistele võib hea nina olla kasulik mitmel moel. Näiteks aitab lõhnameel luua sidet ema ja vastsündinu vahel. Lõhnameelest võib kasu olla ka partnerivalikul.

Toimetaja: Piret PappelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: