Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kui palju on inimesel sõpru?

Kui palju on inimesel sõpru?
Kui palju on inimesel sõpru? Autor/allikas: E.Yourdon/flickr
Uued tutvused tõrjuvad vanu eemale.

Lähedased suhted hoiavad meele rõõmsa, kuid nende säilitamine kulutab aega ja energiat. Võib tunduda üllatav, kuid meie lähimate sõprade hulk jääb elu jooksul samaks. Kui leitakse uusi tutvusi, peavad vanad taanduma. See kehtib isegi nutitelefonide ajastul, kus suhtlemine tundub olevat kergem kui kunagi varem. Sellisele järeldusel jõudsid Inglise Oxfordi ülikooli teadlased, kes uurisid täiskasvanuelu alustavate noorte mobiilikasutust.

Felix Reed-Tsochas ja Robin Dunbar värbasid 30 abituriendist vabatahtlikku. Kõik katsealused täitsid põhjaliku küsimustiku ja hindasid, kui lähedastena nad end oma sõpradega tundsid. Sama küsimustiku täitsid noored ka 9 ja 18 kuu möödudes.

Kõik vabatahtlikud said 18 kuuks enda käsutusse mobiiltelefoni, millega võisid igakuiselt tasuta 500 minutit rääkida ja saata piiramatul hulgal sõnumeid. Uurijad said jälgida, kui tihti ja kellele katsealused helistasid.

Kõnede analüüsi põhjal rääkisid inimesed kõige rohkem mõne üksiku inimesega, keda nad hindasid väga lähedaseks. Neile tehti lõviosa kõnedest.

Lisaks eristus statistilise analüüsi põhjal igale katsealusele iseloomulik sotsiaalne suhtlemisstiil. Katse jooksul lõpetasid noored kooli, osad astusid ülikooli, mõned läksid kohe tööle. Kõik leidsid palju uusi tuttavaid, kuid nende suhtlemisstiil jäi samaks. Kui enne helistati pidevalt näiteks viiele kõige lähedasemale inimesele, jäi see muster püsima. Samas võisid lähedaseks hinnatud isikud olla muutunud.

Kõige tõenäolisemalt säilisid lähedased suhted vanemate ja õdede-vendadega, kuid vanad sõbrad võisid olla asendunud uutega.

Dunbari sõnul on meie võime lähisuhteid hallata üsna piiratud. Uute sõprade tekkimisel jäävad vanad tutvused paratamatult tagaplaanile. Uurija peavad põhjuseks ajapuudust ja seda, et lähisuhted on emotsionaalselt kulukad.

Moodne tehnika ei paranda olukorda. Nutitelefonid ja tahvelarvutid lubavad pidevalt sõpradega kontaktis olla. Teoreetiliselt on võimalik pidevalt suhelda sadade ja koguni kümnete inimestega.

Sellest hoolimata hoiavad inimesed pidevalt sidet vaid kitsa sõprade ringiga, mille suurus jääb elu jooksul samaks. Võime iga päev lisada Facebooki kümmekond sõpra, kuid meie võimel emotsionaalset lähedust tunda on piirid.

Uurimus ilmus ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America.

Toimetaja: Piret Pappel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: