Elektrooniliste jäätmete tekitatud reostus ohustab inimeste tervist
Kas olete mõelnud, kuhu pannakse kõik äravisatud monitorid, printerid ja mobiiltelefonid?
Vanad elektroonikaseadmed ehk e-jäätmed on koorem keskkonnale üsna mitmes mõttes: nad reostavad keskkonda, neid püütakse illegaalselt vedada arenguriikidesse ning nüüd leidis värske uuring, et elektrooniliste jäätmete käitlemisel vabanevad reostusained kahjustavad inimeste tervist mitmel erineval viisil.
Nii põhjustavad need reostusained põletikke ja oksüdatiivset stressi, mis on südame-veresoonkonna haiguste, DNA kahjustuste ja võimalik et ka vähi põhjuseks.
Võrguajakirjas IOPscience Environmental Research Letters avaldatud uuringu käigus võtsid teadlased õhuproove ühest suuremast elektroonikajäätmete ümbertöötlemise piirkonnast Hiinas ning uurisid nende mõju inimese kopsu epiteelrakkudele.
E-jäätmete all mõistetakse oma eluea ära elanud elektroonilisi seadmeid, näiteks arvuteid, telereid, printereid ja mobiiltelefone. Maailmas toodetakse igal aastal hinnanguliselt 20-50 miljonit tonni e-jäätmeid, millest suur osa eksporditakse Hiinasse.
Algelisest ümbertöötlemise protsessist tulenevalt vabanevad e-jäätmetest mitmed reostusained, näiteks püsivad orgaanilised reostusained ja raskemetallid, mis võivad reostatud õhu sissehingaja kehas ladestuda.
Pärast kultiveerimise teel saadud kopsurakkude kokkupuudet õhuproovide orgaaniliselt ja vees lahustuvate koostisosadega, testisid teadlased neis interleukiin-8 (peamine põletikulise reaktsiooni vahendaja) ning reaktiivsete hapnikuosakeste (reaktiivsed molekulid, mis võivad liigses koguses põhjustada laiaulatuslikke tervisekahjustusi) taset.
Proove testiti ka p53 geeni avaldumise suhtes. Tuumorsupressorgeen p53 toodab proteiini, mis aitab ära hoida rakukahjustusi ja vähi teket. Kui on märgata, et p53 geen avaldub, siis tähendab see, et toimumas on raku kahjustumine.
Tulemused näitasid, et reostusainete proovid tõstsid märkimisväärselt interleukiin-8 (IL-8) ja reaktiivsete hapniku osakeste (ROS) taset, see viitab vastavalt põletikureaktsioonile ja oksüdatiivsele stressile.
Märkimisväärset kasvu täheldati ka p53 proteiini tasemete osas, kusjuures orgaaniliselt lahustavate reostusainete poolt tekitatav kahju oli vees lahustuvate omast palju kõrgem.
Uuringu kaasautor Fangxing Yang Hiina Zhejiangi ülikoolist ütles, et nii põletikuline reaktsioon kui oksüdatiivne stress võivad viia DNA kahjustusteni, mis võib tekitada ontogeneesi või isegi vähki. Loomulikult on põletikuline reaktsioon ja oksüdatiivne stress seotud ka teiste, näiteks südame-veresoonkonna haigustega.
Uuringu jaoks võtsid teadlased õhuproove Hiina Zhejiangi provintsis asuvast Taizhou jäätmekäitluskompleksist, kus töötab üle 60 000 inimese ning kus demonteeritakse metallide taaskasutamiseks enam kui kaks miljonit tonni e-jäätmeid aastas.
Toimetaja: Jaak-Kristian Sutt