Pähklid peletavad haigusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: uacescomm/Creative Commons

Täna rõõmustame pähklisõpru. Teadlased on läbi analüüsinud suure hulga varem tehtud toitumise ja tervise alaseid uuringuid ning jõudnud järeldusele, et peotäis pähkleid päevas võib mõnegi tõsise haiguse eemal hoida.

Londoni Imperial College'i ja Norra teaduse- ja tehnikaülikooli teadlaste juhitud uuringus selgus, et neil, kes söövad päevas 20 grammi pähkleid, väheneb südame isheemiatõve oht ligi 30 protsenti, vähioht 15 protsenti ja enneaegse surma oht 22 protsenti.

Teadlased uurisid läbi 29 varem avaldatud uuringut, mis hõlmasid ühtekokku üle 800 tuhande inimese. Tulemused avaldavad nad nüüd ajakirjas BMC Medicine.

Andmetes esines mõningast varieeruvust meeste ja naiste vahel, eri maade inimeste vahel ja erisuguste haigusriskiteguritega inimeste vahel, aga kõigi puhul kehtis järeldus, et pähklid vähendavad haigestumisohtu.

Märkimisväärset vahet ei tulenenud sellestki, milliseid pähkleid või pähklilaadseid toiduaineid inimesed sõid – kas sarapuupähkleid, mis on päris õiged pähklid, kreeka pähkleid, mis botaanilises mõttes pähklid ei ole, või hoopis maapähkleid, millest on lihtne aru saada, et need on hoopis kaunviljad.

Autorite väitel tuleb pähklite tervislikkus tõenäoliselt sellest, et nad sisaldavad palju kiudaineid, magneesiumi ja polüküllastumata rasvhappeid, aineid, mis vähendavad kolesteroolitaset. Samuti leidub paljudes pähklite alla liigitatavates toiduainetes rohkesti antioksüdante.

Selgus ka, et kui päevast pähklikogust umbes 20 grammi juurest veel suuremaks teha, siis tervisetulu sellest suuremaks ei läinud. Nii et üle pingutada ei maksa ka pähklisöömisega.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: