Süsihappegaas püsib atmosfääris rekordtasemel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: NOAA

Süsihappegaasi tase atmosfääris üha kasvab. Kui möödunud aastal tõusis see tase esimest korda globaalselt üle 400 osa miljoni kohta, siis Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon WMO annab teada, et juba tänavusest aastast saab tõenäoliselt esimene aasta, mil see näitaja jääbki pidevalt seda ümmargust arvu ületama.

Praegust süsihappegaasi kõrgtaset saab ajada ka El Niño nimelise ilmastikunähtuse kaela. El Niño põhjustatud põuast tingituna on troopikataimestik viimastel aastatel neelanud süsihappegaasi tavapärasest vähem. Kuid põhiline tegur on ikkagi inimtegevus.

WMO asjatundjate arvates võib nüüd vabalt juhtuda, et süsihappegaasi tase jääbki nüüd vähemalt mitmeks inimpõlveks ületama 400 osa miljoni kohta. See tähendab, et atmosfääris on igast miljonist osakesest enam kui 400 süsihappegaasi ehk süsinikdioksiidi molekulid.

Viimati arvatakse süsihappegaasi tase atmosfääris püsivalt nii kõrge olnuvat viis miljonit aastat tagasi. Arvutuste ja muude arutluste põhjal arvavad teadlased, et enne aastat 1800 oli see näitaja umbes 280 osa miljoni kohta.

Paljud teadlased väidavad ka, et just süsihappegaasi ja muude niinimetatud kasvuhoonegaaside juurdetulek atmosfääri peamiselt fossiilkütuste põletamise tagajärjel tugevdab niinimetatud kasvuhoonenähtust, millega Maale langevast päikeseenergiast pääseb üha vähem maailmaruumi tagasi, ja see toob kaasa kliimamuutusi.

Tuleval kuul kogunevad Pariisi kliimakokkulepped allkirjastanud maade esindajad Marokosse, et nõu pidada, mida nüüd edasi teha.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: