Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kristjan Port: inimsuhte asendamisest robotiga

Kirobo Mini on Toyota loodud robotbeebi, kellele inimesed saavad pakkuda vanemlikku lähedust.
Kirobo Mini on Toyota loodud robotbeebi, kellele inimesed saavad pakkuda vanemlikku lähedust. Autor/allikas: Toyota/Youtube

Inimeselt inimesele suhtlemist on tänapäeva tehnoloogiaajastul lihtne asendada robotiga. Aga mida see ütleb inimese kui sotsiaalse ehk teise inimesega suhtleva loomuse kohta? Ja mis saab siis, kui inimsuhtlust asendav robot katki läheb?

John Cacioppo Chicago ülikoolist uurib valdkonda, mida võiks nimetada sotsiaalseks neuroteaduseks. See on püüdlus mõista inimesi ja nende suhteid uurides mis toimub samal ajal närvisüsteemis. Cacioppo hinnangul on loodusliku valiku mõjul inimese aju loodud olema sõltuvuses sotsiaalsetest suhetest. Kogunenud andmete põhjal peab ta näiteks üksildust inimestele kaks korda ohtlikumaks ülekaalust ja ebatervislikumaks isegi suitsetamisest.

Sellest hoolimata on üksildus inimeste seas levimas ja tegemist on objektiivse probleemiga. Eriti vanemate inimeste seas. Üksildus on hakanud kajastuma riiklikes tervisestatistika andmetes kuna demonstreerib midagi rahas mõõdetavat. Selleks on tervishoiukulutused. Ja see teeb nähtusest poliitilise probleemi.

Probleemi, millele tehnoloogid pakuvad lahendusi. Enamasti süütult naeratades, kuna uudset probleemi uuel moel lahendades on keeruline ära tunda järgmisi uusi probleeme.

Üheks taoliseks lahenduseks on näiteks püüdlused teha robotitest sotsiaalne tehnoloogia. Püüdlus luua omamoodi inimese surrogaat.
Olgu olukorra mõistmiseks stseen vanadekodust, milles kurva vanainimese ümber on kogunenud hooldustöötajad ja avaldavad talle kaastunnet katki läinud sotsiaalse roboti pärast, millest oli kujunenud elu sügises olijale truu kaaslane.

Me kõik võiks olla juhtunu üle kurvad. Unustades või jättes märkamata kui jube on iseenesest olukord, milles inimesel polegi inimestest sõpru ja probleem lahendatakse robotiga. See ju ei lahenda üksilduse probleemi, vaid kaevab mõttelist auku aina sügavamaks, kuni sellest polegi enam tagasiteed.

Mõtteliseks kaevandamiseks pole robotit vaja. Piisab nutitelefonist mida ei saa maha panna, sest inimesed otsivad meeleheitlikult kontakti teiste inimestega, vilistades selle vormilisele teostusele. Evolutsiooni disaineril puudus võimalus uurida elu telefonide või robotite keskel, tänu millele me ei teegi vahet kunstlikul ja reaalsel.

Üheks sotsiaalse tehnoloogia efektiks on sellest saadav psühholoogiline meelehea, sest miks valmistada midagi ebamugavust põhjustavat.
Loodus on olnud selles osas julmem ja reaalne inimsuhe sisaldab nii head kui ebameeldivat ja on üleüldse kallis. Sotsiaalne tehnoloogia võõrutab viljastamast taolist naturaalset kontakti, pakkudes alternatiiviks odavat ja kättesaadavat ühendust pungil psühholoogilist meelehead.

Viimase efekt on enamasti nii tugev, et ületab söömisest või sõbraga vestlusest saadavat heaolu ning sunnib sõltlast imama vahepeal Facebookis pakutavat pöialde ja fraaside ekstaasi. Harjutades meeli suhetest destilleeritud psühholoogilise mõnutundega muutub üha raskemaks leida rahuldust reaalsest inimsuhtest.

Nii siis jõutaksegi ajajärku milles suurte silmadega lõbusalt niutsuv robotloom ületab kassi, koera või lapsest inimsuhte kvaliteeti.

Midagi taolist võib välja lugeda Jaapani kontserni Toyota loodud peopesa suuruse roboti Kirobo Mini plaanidest. Kirobo on mõeldud lohutama ja meelt lahutama laste nappuses jaapanlasi kuna riigi elanikkond vananeb ja iga kümnes naine loobub abielust.

Jaapanis vaadatakse üksikemadele halvasti ja nii ei sünnita üksilduse valinud naised lapsi. Sellest kurvast demograafilisest trendist on räägitud aastaid. Paistab, et laste tegemist poliitikud ei suuda edendada ja seetõttu ei jää neil muud üle kui kutsuda appi riigi kuulsad robotiinsenerid.

Istuvat beebit meenutav võbelev ja häälitsev suurte silmadega tehisolevus manipuleerib inimestes tärkavate positiivsete tunnetega ja paistab, et sellest piisab hetkelise õnne kogemiseks. Kirobo loonud insener tunnistab, et isendi abituski on teadlik valik kuna flirdib inimeste emotsionaalse kontaktiga seotud tunnetega. Mida oligi vaja tõestada.

Loodetavasti ei lähe ligikaudu 350 eurot maksev seadeldis katki, sest siis oleksime ju kõik kurvad.

Toimetaja: Marju Himma

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: