Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Antropotseen võidakse ametlikult alanuks kuulutada

Foto: Wikimedia Commons

Inimene on maakera kliimat, elustikku, geokeemiat ja paljut muud nii palju mõjutanud, et teadlaste arvates tuleb nüüd joon alla tõmmata senisele geoloogilisele ajastikule holotseenile, mis on kestnud alates viimase jääaja lõpust.

Rahvusvaheline teadlaste töörühm soovitas eile Lõuna-Aafrikas Kaplinnas rahvusvahelisel geoloogia kongressil, et uus ajastu, antropotseen kuulutataks alanuks juba 20. sajandi keskpaigast peale.

Et ettepanek ametlikult vastu võetaks ja antropotseen ametlikult välja kuulutataks, läheb vaja veel kolme teadlasühenduse heakskiitu ja selleks kulub vähemalt kaks aastat.

Kuid vähemalt üks 35-liikmeline töörühm, mida juhtis geoloog Jan Zalasiewicz Inglismaalt Leicesteri ülikoolist, on nüüd siis pärast seitse aastat väldanud arutelu jõudnud seisukohale, et antropotseen on uus tõelus. Hääletustulemused olid 30 poolt, kolm vastu ja kaks erapooletut.

Pooldajate sõnul on just umbes aastast 1950 alates oluliselt tõusnud süsinikdioksiidi, metaani ja stratosfäärilise osooni tase atmosfääris, tõusnud planeedi pinnatemperatuur, ookeanid on hapestunud, kalavarud kahanenud, vihmametsad vähenenud, rahvaarv kasvanud, paljud looma- ja taimeliigid hävinud või hoopis võõrsile elama kolinud ning ehitatud on suuri tammisid ja muid loodust mastaapselt ümber kujundavaid rajatisi.

Ameerika bioloogi Eugene Stoermeri loodud antropotseeni mõiste tegi aastal 2000 üldtuntuks Hollandi atmosfäärikeemik, Nobeli keemiaauhinna laureaat Paul Crutzen, kellega ilmus Vikerraadio teadussaates ''Labor'' 16. septembril 2012 sel teemal ka intervjuu.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: