Kanakasvatus jätab võimsa fossiilijälje

Meie aega iseloomustab tulevases fossiiliandmestikus kahtlemata kanaluufossiilide hulga plahvatuslik kasv.
Meie aega iseloomustab tulevases fossiiliandmestikus kahtlemata kanaluufossiilide hulga plahvatuslik kasv. Autor/allikas: Jairo Alzate/Unsplash

Kui inimkond peaks maamunalt kaduma, kuidas siis tulevased mõistusega olendid meist ja meie tsivilisatsioonist teada saavad? Üks võimalus on teada saada kanakontide kaudu.

Kanu kasvatatakse nii suurel hulgal, et meie aega iseloomustab tulevases fossiiliandmestikus kahtlemata kanaluufossiilide hulga plahvatuslik kasv. Tähelepanuväärsed on ka luudes tõuaretuse toimel tekkinud muutused.

Carys Bennett Inglismaalt Leicesteri Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavadki ajakirjas Royal Society: Open Science, et meie ajast märku andev kanaluufossiilide kiht hakkab silma paistma nii oma hiiglasliku arvukuse kui ka järsult muutunud välimuse poolest, eriti arvestades 20. sajandil alguse saanud intensiivset broilerikasvatust.

Bennett ja ta kaasautorid tuvastasid, et tänapäeva broileri koivaluu on kolm korda jämedam kui kanade metsiku esivanema oma.

Järsk muutus kanaluude arvus ja suuruses võib olla üks niinimetatud antropotseeni ajastu alguse tähiseid, sest langeb ajaliselt kokku teiste tähtsate muutustega nagu plasti, kunstväetiste, ja fossiilkütuste laialdase kasutuselevõtuga, samuti radioaktiivsete saasteainete ladestamisega.

Suurem osa maailma kanaluid satub lõpuks prügimäele, kus valitsevad head tingimused fossiilistumiseks. Miljonite aastate pärast võib neid olla sealt huvitav leida.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: