Bakter muundab ülipüsiva plasti biolagunevaks
Plastsaaste on suur üleilmne mure, kuid seda suurt muret võivad leevendada väikesed usinad bakterid, kes suudavad lagundada muidu raskesti lagunevat plasti. Enamgi veel – nad suudavad sünteesida lagundamisel saadud tükkidest kohe ka uut, keskkonnasõbralikumat, biolagunevat plastmaterjali.
Jaapani teadlased eesotsas Shosuke Yoshidaga Nara Teaduse ja Tehnika Instituudist uurisid lähemalt kepikujulist aeroobset gramnegatiivset bakterit Ideonella sakaiensis, kellest on juba varemgi teada, et ta võib omaenda elutegevuseks vajaliku energia allikana kasutada polüeteentereftalaati ehk PETi.
Polüeteentereftalaadist tehakse muu hulgas pudeleid ja toidupakendeid. Kui need pärast kasutamist minema visatakse, võivad need keskkonda saastada sadu aastaid, enne kui ära lagunevad. Polüeteentereftalaati ümber töötada ja taas kasutada on aga päris keeruline.
Yoshida ja ta kolleegid avastasid aga nüüd, et bakter Ideonella sakaiensis võib polüeteentereftalaati mitte ainult lagundada, vaid ka muundada polühüdroksübutüraadiks. Polühüdroksübutüraat ehk PHB on aga biolagunev plast.
Kuigi ka polühüdroksübutüraati sünteesivaid baktereid on ka juba ennegi teada olnud, on nüüd esimest korda leitud võimalus, kuidas ühest, raskesti töödeldavast plastist saab üheainsa mikroorganismi kaasabiga valmistada kohe teist, biolagunevat plasti.
Yoshida ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Scientific Reports, et loodetavasti aitab nende avastus maailma plastsaasteprobleemi lahendamisele tublisti kaasa.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Airika Harrik