Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii: TÜ kunstimuuseumisse jõudis rektor Parrot' kadunuks peetud portree

Tartu ülikooli kunstimuuseumis esitleti Gerhard von Kügelgeni maalitud rektor Georg Friedrich Parrot’ pikalt kadunuks peetud portreed, mis pärast pikki rännakuid on jõudnud Tartusse tagasi.

Selle aasta veebruaris pöördus muuseumi poole kunstivahendaja USAst, kes tegeles 1950. aastatel Saksamaalt USAsse rännanud perekonna pärandi müügiga. Saadetud fotod ning konsultatsioonid ekspertidega kinnitasid arvamust, et tegemist võiks olla Parrot’ kadunuks peetud portreega. Õnneliku juhusega alanud kontaktid viisid pool aastat hiljem positiivse lõpptulemuseni – rektor Parrot’ portreemaal jõudis juuli keskel Tartu ülikooli valdusesse.

1803. aastal maalis Gerhard von Kügelgen üliõpilaste tellimusel portree karismaatilisest Tartu ülikooli rektorist ja füüsikaprofessorist Georg Friedrich Parrot’st, kellega kunstnik oli ka lähedalt tuttav. Nii 1803. aastal valminud portree kui ka sellest hiljem kunstniku poolt maalitud repliik jäid aga 20. sajandi alguses kadunuks.

"Valged laigud vahemikus 1925–1949 on põnev väljakutse kunstiajaloolastele,” ütles muuseumi kuraator Ingrid Sahk maali esitlusel.

Gerhard von Kügelgeni loomingut uurinud KUMU direktori kunstiteadlase Kadi Polli hinnangul on USAst leitud portreel kindlad tunnused, mis viitavad Gerhard von Kügelgenile omasele maalimislaadile.

Maali ootab ees restaureerimine ning seejärel eksponeerimine seoses 2017. aastal saabuva Georg Friedrich Parrot’ 250. sünniaastapäevaga. Tegemist on hindamatu täiendusega nii Tartu ülikooli rektorite galeriile kui ka Eesti 19. sajandi kunstikultuurile tervikuna.

Toimetaja: Kristjan Jung, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: