Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu ülikooli magistriastmes on populaarsust võitnud humanitaaralad

Foto: Andres Tennus

Tartu ülikoolis lõppes tudengite vastuvõtt. Ülikooli laekus 11 500 sisseastumisavaldust, mida on 567 võrra enam kui eelmisel aastal. Erinevalt eelnevatest aastatest iseloomustab tänavust humanitaaralade populaarsuse kasv magistriastmes.

Tartu ülikooli õppeprorektori Mart Noorma sõnul on tänavu rõõmustav selliste magistriõppekavade vähesus, kuhu esitati vähem avaldusi kui on õppekohti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meie õppekavaarendus on läinud suunas, mis vastab ühiskonna ootustele. Selle mõõdikuks on meie õppekavadele kandideerijate arvud, kus magistriõppes meie 61 õppekavast, kus tänavu vastuvõtt oli avatud, ainult kaks on olukorras, kus teist aastat järjest on alakonkurss," selgitas Noorma.

Tema sõnul võib üks alakonkursside põhjus olla bakalaureusetudengite välismaale õppima minek. Kui see tähendab madalamaid konkursse Tartu ülikooli magistriõppes, peab ülikool seda tema sõnul aktsepteerima.

Magistriastmes oli tänavu kõige väiksem konkurss geoloogia erialale, kus esitati kümnele kohale neli avaldust. Ökoloogia ja maateaduste instituudi juhataja Leho Ainsaar ütles, et õppekava seetõttu kinni ei panda, kuna teadusrahastus võimaldab geoloogiat magistritasemes edasi õpetada. Ühe võimalusena õppekava elus hoidmiseks näeb Ainsaar õppe ingliskeelseks muutmist.

"Loodusteadustes magistriõpe võiks olla täielikult ingliskeelne. Bakalaureuseõpe on see, kus tagatakse eestikeelne kõrgharidus, aga magistriõpe võiks olla rahvusvahelises konkurentsis, et meie lõpetanutel oleks parem positsioon tööturul ja et me saaksime välistudengeid siia," selgitas Ainsaar.

Tartu ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaani Margit Sutropi sõnul näitab tänavune konkurss magistritaseme humanitaarteaduste erialadele, et paika ei pea arusaam, mille järgi on humanitaarteaduste õppekohtade pakkumine suurem kui nõudlus.

"Humanitaarteaduste ja kunstide valdkond on peaaegu kõikides õppekavades saanud nii palju taotlusi kui soovisime ja on väga mitmeid suure konkursiga magistrivastuvõtte. Meil on hea meel, et oleme viimasel aastal tegelenud just magistriõppe reformimisega. Tundub, et see on jõudnud ka üliõpilasteni," rääkis Sutrop.

Üks näide magistriõppe reformimisest on etnoloogia, folkloristika ja rakendusantropoloogia eriala, kus varasematel aastatel on olnud probleemiks alatäituvus. Sel aastal ületas sisseastumisavalduste arv aga kohtade arvu.

"Me oleme sisse viinud uue suuna, süvendamaks rohkem seda teadmist ja neid oskusi, kuidas meie erialaseid pädevusi nüüd rakendada ühiskonnas," ütles TÜ etnoloogia, folkloristika ja rakendusantropoloogia programmijuht Ene Kõresaar.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: