Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kofeiini kasulik mõju kaob kroonilise unepuuduse saabudes

Kohv on paljude inimeste hommiku alustaja.
Kohv on paljude inimeste hommiku alustaja. Autor/allikas: EMPICS/Scanpix

Kuigi kohv võib aidata tõepoolest unetundide arvelt eksamiks õppimise või tööprojekti lõpetamise järel tähelepanu koondada, kuhtub stimulandi kasulik mõju pärast kolmandat ebapiisava uneta ööd, näitab Ameerika Ühendriikides tehtud katse.

Järeldused põhinevad 48 inimesel, kellel lasti viie päeva vältel magada päevas vaid viis tundi. Katsealustele anti kell kaheksa päeval ja kell 12 päeval tablett, milles sisaldus 200 milligrammi kofeiini, või nn suhkrutablett. Seejuures ei teadnud uurimisalused ise ega neid jaganud abilised, kas tegu oli platseebo või reaalset toimeainet sisaldunud tabletiga. Lisaks hinnati erinevate testidega regulaarselt katses osalejate psühhomotoorset valvelolekut, vaimset võimekust, unisust ja tuju.

Tulemuste analüüsist selgus, et kuigi kofeiin parandas uurimisaluste reaktsiooniaega ja aitas koondada nende tähelepanu esimesel kahel päeval, hakkas erguti mõju testide kohaselt kolmandal päeval kahanema. Katsealuste sooritusvõime oli võrreldav suhkrutableti saanud kaaslastega.

Töörühm ei välista samas, et seda poleks saanud kompenseerida suurema doosiga, kuid Tracy Jill Doty märgib kolleegidega, et sellega kaasnevalt oleks hakanud selgemalt avalduma ka kofeiini ebameeldivamad kõrvalmõjud. Samuti möönavad nad, et tegu oli suhteliselt väikesemõõdulise katsega. Sellegipoolest viitavad tulemused, et organismi pikemat aega tagant piitsutades pole kasu isegi legendaarsetest stimulantidest nagu kohv.

Uurimust esitleti Ameerika Uneühingute aastakohtumisel SLEEP 2016.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: