Jooksujalatsid vähendavad jala loomulikku vedrutust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jooksmine
Jooksmine Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kuigi sammu pehmendavad jooksujalatsid leevendavad linnakeskkonna halastamatu betooni ja asfaldi mõju, näitab analüüs, et need vähendavad samal ajal jalavõlvi vedrutust ja koormavad tugevamalt lihaseid.

Jooksufanatid ja harrastussörkijad on spetsiaalsete jooksujalatsite kasulikkuse üle elavalt mõtisklenud juba kümneid aastaid. Inimene pole evolutsiooniliselt kohastunud asfaldil jooksmiseks, misläbi näib olevat loomulik üritada kõva pinnast lähtuvaid põrutusi vähendada. Teisalt pole vaatamata jalatsitööstuse arengule jooksmisel tekkivate vigastuste arv aastatega oluliselt langenud. Lisaks peljatakse, et need võivad moonutada jala enda loomulikku hoiakut ja lihaste loomupärast käitumist, viies näiteks lihaste atroofia, jalgade üldise nõrgenemise ja sellest lähtuvalt täiendavate vigastusteni.

Ajakirjas Journal of the Royal Society Interface ilmunud töö viitab, et mõlema leeri esindajatel on mõneti õigus, kuid mitte täielikult. Jooksujalatsid toimivad tõepoolest täiendava vedruna. 16 vabatahtlikuga jooksulindil tehtud katsed näitasid, et nende jalavõlv paindus joostes keskmiselt neljandiku võrra vähem. Samas tegid nende jalad elektroodidega tehtud mõõtmiste alusel tegelikult rohkem tööd, kui paljajalu joostes.

Näilise vastuolu lahendamiseks otsisid Queenslandi ülikooli teadlased eesotsas Luke Kellyga abi eelnevatest katsetest, milles stimuleeriti elektriliselt jalalihaseid. Nende alusel võis järeldada, et lihaseid tuleks käsitletada ühtse süsteemina, mitte individuaalselt. Toonased tulemused uute tähelepanekutega paari pannes leidsid teadlased, et jooksujalatsid vähendavad jala enda loomulikku vedrutamismäära, selle asemel, et käituda jalast sõltumatu amortisaatorina. Jalalihased peavad aga süsteemile täiendava jäikuse andmiseks ja keha stabiilsena hoidmiseks rohkem tööd tegema.

Kuigi töörühma hinnangul vihjavad tulemused, et jooksujalatsite kandmisel on tõepoolest omad eelised, ei saa nende põhjal siiski veel üheselt öelda, kas kasulikum on joosta jooksukingadega või ilma. Samas võimaldavad need järeldada, et jooksujalatsite kandmisel nähtavad muutused jala biomehaanikas pole tingitud pärsitud lihaste tööst.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: