Mai õhutemperatuur purustas mõõtmisajaloo rekordi ({{commentsTotal}})

Mai keskmine õhutemperatuur.
Mai keskmine õhutemperatuur. Autor/allikas: NASA

Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuuri esialgse analüüsi kohaselt oli möödunud kevad kõige soojem registreeritud mõõtmiste ajaloos. Varasemate aastate rekordi purustas ka maikuu keskmine õhutemperatuur.

Kliima-uuringute keskuse juhi David Carlssono sõnul mõjutas planeedi keskmist temperatuuri lisaks CO2 taseme tõusule ka erakordselt tugev El Nino. Eriti märgatav on olnud temperatuuri tõus põhja-poolkeral, kuid kõige soojem mõõdetud sügis läbi aegade registreeriti möödunud aastal ka Austraalias, vahendasid ERR-i teleuudised.

Põhjapoolkeral tõi temperatuuri tõus kaasa ka rekordiliselt väikese lumikatte ulatuse. Satelliidi-pildid näitavad, et möödunud kevadel oli viimase 78 aasta lõikes kõige vähem lund.

''Nüüdseks on meil olnud 370 järjestikust keskmisest soojema temperatuuriga kuud, mis tähendab, et minu 30-aastane poeg pole oma elus kogenud kordagi ühtegi kuud, mis oleks varasemaga võrreldes olnud jahedam. Seega kõik, kes on kuni 30-aastased, on olnud tunnistajateks aina soojenematele temperatuuridele läbi nende elu,'' nentis Carlsson.

Maailma keskmine õhutemperatuur võrreldes 1881--1910. aasta keskmisega. Climate Central

Mai õhutemperatuur oli 1950—1980. aasta keskmisest 0,93 °C kõrgem. Käsikäes El Niño nõrgenemisega on kõrvalekalle keskmisest hakanud aeglaselt vähenema, keskmiselt 0,13 °C kuu kohta.

Aasta esimesed neli kuud ületasid samas 20. sajandi keskmist enam kui kraadi võrra, misläbi saab 2016. aastast äärmiselt tõenäoliselt kõige soojem aasta, mida inimkond alates regulaarsete temperatuuri mõõtmiste algusest kogenud.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: