Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suurem osa Suurest Vallrahust kannatab pleekimise all

Austraalia teadlased on teinud Suure Vallrahu kohal ulatuslikku õhuseiret ja vallrahu vahel ulatuslikku veealust seiret ning sedastavad nüüd, et sellest hiigelsuurest korallikolooniate süsteemist on pääsenud pleekimisest ainult seitse protsenti.

Pleekimiseks nimetatakse korallide puhul seda, kui nende loomakeste juurest lahkuvad erksavärvilised sümbiootilised mikroorganismid, kes varustavad tavaolukorras koralle toitainetega. Pleekimist põhjustab merevee soojenemine, pleekimise tagajärjel kaotavad aga korallid oma erksa värvi ja mis veel hullem, jäävad nälga ja saavad hukka.

Terry Hughes Townsville'is asuvast korallrifiuuringute tippkeskusest ütles, et praeguste kahjustuste ulatus ületab varasemate oma tunduvalt ja et eriti vallrahu põhjapoolne ots ei taastu kindlasti veel lähemate aastakümnete jooksul.

Kui merevesi taas jahtub, saavad korallid oma mikroskoopilised sõbrad tagasi, aga kui soojus püsib, siis võibki suur osa Suurest Vallrahust hävida.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: