Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hariduspsühholoog: õpilase üldpädevuste toetamine annab ka parema ainealase arengu

Kuigi Eesti õpilaste ainealased teadmised on testide põhjal head, on tilk tõrva meepotis see, et lapsed pole koolis õnnelikud. Hariduspsühholoog Grete Arro julgustab pöörama varakus õpieas rohkem tähelepanu üldpädevustele, sest nii on hiljem hõlpsam ka õpetajate töö.

"Tõepoolest, Eesti lapsed on tublid neis asjades, mille neid hinnatakse. Võib-olla neid oskusi, mida täna ei hinnata, väga ka ei treenita," rääkis Arro ETV hommikuprogrammis.

Hariduspsühholoog ütles, et üldpädevused, mis on õppekavades küll sees alates 2011. aastast ja mida on vahepeal kohendatud ja muudetud, võiks panna aluse õnneliku, meelsasti pingutava, sotsiaalselt pädeva ja vastutustundliku inimese arengule.

Mida võiks siis ikkagi tähendada näiteks sotsiaalne pädevus? Arro hinnangul peaks selle all mõista rohkemaid asju, kui täna koolis räägitakse. Tihti on käsitlus lihtsustatud: suhlemispädevus, see tähendab grupitööd.

"Aga oskus teisi kuulata, saada aru emotsioonidest? Oskusi on palju ja kui neid püüda hinnata, siis saad pildi, milline tema areng on," märkis hariduspsühholoog.

Arro sõnul tuleb mõista pädevuste olemust. "Mõista üldse, kuidas toimivad tunnetusprotsessid. Kuidas üldse saame toetada seda, et lapsed oleksid motiveeritud klassiruumis midagi tegema, kuidas toetada toetada õppimiseks kohaseid uskumusi. Me ei saa pädevusi otse arendada," rõhutas ta.

Arro mõistab mõnede muret, et ainealane areng saab seeläbi kannata, kuid väidab hoopis, et see on ainealase arengu hädavajalikuks eelduseks.

"Üldpädevuste toetatus peaks aitama ja soodustama ainealast edukust. Õppimine ja õpetamine peaks seeläbi muutuma mõnusamaks ja kergemaks kõigile osapooltele," selgitas ta.

"Võtame enesemääratluse või õpipädevuse. Kui õpilane oskab hästi õppida, oma õppimisprotsessi suunata, tal on kohased õppimisega seotud uskumused, ta on motiveeritud, tahab ja suudab pingutada, ta naudib õppimist, siis see kõik on tegelikult õpipädevuse osa. Siis on see õppimine palju lihtsam ka õpetaja jaoks."

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: