X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Särghaua maateaduste keskuses säilitatakse puursüdamikke ja geoloogilisi etalone

Pärnumaal Vändra vallas avati Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) Särghaua maateaduste keskuse uus puursüdamike hoidla, kus säilitatakse Eestist, Lätist, Leedust ja Venemaalt pärit, peamiselt nõukogude perioodil puuritud puursüdamikke ja geoloogilisi etalone.

Särghaua keskuses säilitatakse enam kui 22 kilomeetrit maapõue läbilõikeid, mis pärinevad enam kui 400 puuraugust. Neile lisanduvad kastidesse ladustatud maavarade, kivimite, mineraalide ja setete proovid, mille abil tehakse tippteadust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Puursüdamike hoidla on ühtlasi kivimite uurimiskeskus.

"Me selgitame välja mitte ainult Eesti, vaid kogu meie planeedi sadade aastamiljonite jooksul toimunud elustiku mitmekesisuse, keskkonna- ja kliimamuutuste arengulugu. Ja teiseks on need samad kollektsioonid aluseks riigile oluliste maavarade uurimiseks. See on varandus, mida tõenäoliselt on väga raske praegusel ajal järgi teha. Seda tuleb hoida. Üle kogu maailma tulevad geoloogid siia kokku ja tunnevad meie puursüdamike vastu huvi," rääkis TTÜ geoloogia instituudi direktor Atko Heinsalu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: