Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vormsi saar on metskurvitsate uurimiseks üks paremaid paiku Euroopas

Foto: ERR

See, et Vormsi saar on metskurvitsate uurimiseks üks paremaid paiku Euroopas, on saarele meelitanud arvukalt välisriikide linnuhuvilisi, kes sõidavad igal sügisel maha tuhandeid kilomeetreid, et neid pelglikke linde koerte abiga otsida.

Neljajalgased jäljekütid aitavad oma linnuhuvilistest omanikel leida ühte omapärast sulelist - metskurvitsat. Nende Lõuna-Euroopa meeste ornitoloogiahuvi keskendub just sellele linnule, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eestisse toob neid juba kümme aastat üks lihtne põhjus - parim võimalus metskurvitsa uurimiseks on Vormsi saarel, sest siin on neid sügisrände ajal neli kuni viis korda arvukamalt kui Lääne-Euroopa talvituspaikades.

"Sest metskurvitsate rände ajal on siin nende jaoks väga hea peatuspaik, kus süüa ja rasva koguda," sõnas Vormsi metskurvitsa kaitseala komitee president Saverio Cardoni.

Kuna kaasa tuleb võtta ka koerad, kes linde leida aitavad, tähendab see ligi 3000-kilomeetrist autosõitu.

"Meil kulub siiatulekuks 36 tundi. See on peatusteta reis," ütles Cardoni.

Kui päeval piirdub asi visuaalse vaatlusega, siis öösel läheb lahti tõsisem töö. Et saada olulist infot metskurvitsate rände kohta, peab neid rõngastama. Selleks tuleb nad enne aga kinni püüda.

"Metskurvitsate otsimiseks on meile väga tähtis, et ilm oleks pilves ja tuuline. Seda on vaja selleks, et metskurvitsad meid ei näeks," selgitas Hispaania metskurvitsate jahiklubi president Miguel Minundo.

Öö on püügiks kõige sobivam aeg, sest siis kogunevad metskurvitsad lagendikele toituma. Enne rõngastamist mõõdetakse ja kaalutakse sulelised üle - kõike seda tuleb ornitoloogidel teha aga kottpimedal väljal tormituule ja vihma käes.

Kui rõngas on peal, lastakse lind jälle vabadusse.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: